امروزه افراد زیادی در تلاش هستند تا بتوانند خود را از روزمرگی نجات دهند، در حقیقت نمی‌خواهند دست روی دست بگذارند و ناگهان خود را در سن 60 سالگی ببینند، بدون آن که دست به کار مثبتی زده باشند. خوشبختانه هم اکنون راه‌اندازی کسب و کار به مراتب آسان‌تر از گذشته بوده و نیازمند داشتن ثروت زیادی نیست. در ادامه قصد داریم تعدادی ایده خلاقانه برای شروع کسب و کار جدید را معرفی و مورد بررسی قرار دهیم؛ توجه داشته باشید که تعداد زیادی از این ایده‌ها را می‌توانید از محیط خانه آغاز کنید، حتی برخی از ایده های کسب و کار برای شروع نیازمند اینترنت هستند.

معرفی 50 ایده خلاقانه و پولساز برای شروع کسب و کار

در صورتی که تمایل به راه‌اندازی کسب و کار جدیدی دارید و می‌خواهید زندگی خود را متحول کنید، می‌توانید از میان 50 ایده خلاقانه برای شروع کسب و کار که در ادامه معرفی خواهیم کرد، موارد مورد علاقه خود را انتخاب کرده و کار خود را آغاز کنید.

1: خدمات حسابداری

یکی از مشاغلی که می‌توان آن را در زمره ایده‌های خلاقانه و پولساز معرفی کرد، حسابداری است. در صورتی که شما به خدمات حسابداری و دانش ریاضیات علاقه دارید، می‌توانید خدمات حسابداری در خانه را برای مشاغل مختلف برعهده بگیرید و کسب درآمد داشته باشید.

برای تبدیل شدن به یک حسابدار غیرحضوی، نیازی به داشتن مدارک معتبر ندارید، اما باید تجربه و اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید تا بتوانید نظرات مخاطبین و صاحبان کسب و کار را به خود جلب کنید. شاید از خودتان بپرسید که چه خدمات مرتبط با حسابداری را می‌توانید در خانه انجام دهید؟ پاسخ روشن است، خدماتی همچون:

 • ایجاد ترازنامه
 • ارائه اظهارنامه درآمد
 • ایجاد گزارش‌های ماهانه، فصلی یا سالانه

2: دستیار شخصی یا مجازی

شاید ایده دستیار شخصی یا مجازی برای شما جالب نباشد، اما یکی از مشاغلی‌ست که امروزه طرفداران زیادی دارد و می‌توان آن را به عنوان یک ایده خلاقانه برای شروع کسب و کار در نظر گرفت. شما می‌توانید در سایت‌های مربوطه عضو شوید و خدماتی که توانایی انجامشان را دارید به همراه شرایط موردنظرتان، اعلام کرده و مشغول به کار شوید.

کسانی که در گذشته به صورت حضوری شغل دستیاری را تجربه کرده‌اند، قطعا بهتر از سایر افراد می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

3: خدمات بازاریابی

شغل بازاریابی نیازمند داشتن سطح معینی از دانش بوده و کسانی که قصد دارند وارد شغل خدمات بازاریابی شوند، باید بدانند که این کار نیازمند داشتن تجربه است. همواره شرکت‌ها به دنبال بازاریاب‌هایی هستند که بتوانند وب‌سایت‌های مربوط به فروشگاه را در وضعیت مناسبی قرار دهند. شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های بازاریابی دیجیتال و یادگیری اصول سئو، کار خود را آغاز کنید. تعدادی از اصول مربوط به سئو عبارتند از:

 • توضیحات متا
 • به کارگیری عناوین درست محصولات یا خدمات
 • چگالی مناسب کلمات کلیدی
 • ایجاد برچسب‌های مناسب و دسته‌بندی‌های متناسب با کار
 • رعایت اصول سئوی مربوط به تصاویر

4: مشاوره شبکه‌های اجتماعی

آیا شما علاقه‌ای به شبکه های اجتماعی همانند فیسبوک، توئیتر یا اینستاگرام دارید؟ کسانی که به شبکه‌های اجتماعی علاقه‌مند هستند، اما اطلاعات زیادی درباره آن‌ها و نحوه عملکردشان ندارند، بهتر است بدانند در صورت تغییر این روند، می‌توانند درآمد زیادی کسب کنند.

مطالب زیادی در اینترنت جهت آموزش شبکه‌های اجتماعی مشهور همانند فیسبوک، توئیتر یا اینستاگرام وجود دارند که می‌توانند شما را به یک متخصص تبلیغات تبدیل کنند. همانطور که مستحضرید، رسانه‌های اجتماعی دارای ظرفیت نامحدودی هستند و کسب و کارهای زیادی مبتنی بر آن شکل گرفته‌اند؛ بد نیست بدانید در کشور ما نیز مشاغل زیادی بر پایه شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام شکل گرفته‌اند و توانسته‌اند درآمدهای بسیار زیادی هم به دست آورند.

بعید به نظر می‌رسد شبکه‌های اجتماعی به زودی از رده خارج شوند و به همین دلیل فضای بسیار خوبی جهت راه‌اندازی کسب و کار به حساب می‌آیند. شما می‌توانید کسب و کار جدیدی را بر پایه شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کنید یا با بهره‌گیری دانش مربوط به آن، سعی کنید برای صاحبان کسب و کار فضای مناسبی ایجاد کرده و به مدیریت آن، بپردازید.

5: بازاریابی وابسته

یکی دیگر از ایده های خلاقه برای شروع کسب و کار را می‌توان بازاریابی وابسته عنوان کرد. بد نیست بدانید افراد زیادی از طریق بازاریابی وابسته توانسته‌اند درآمدهای زیادی به دست آورند. آیا اطلاعاتی درباره این نوع بازاریابی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تبلیغات برای محصولات برخی از فروشگاه‌های آنلاین و غیر آنلاین، کمیسیون‌های مناسبی دریافت کنید. صاحبان کسب و کارهای جدید که درآمد زیادی برای تبلیغات سنگین ندارند، سعی می‌کنند از طریق بازاریابی وابسته بتوانند در کنار فروش، نام محصولات خود را هم تبلیغ کنند و این یک فرصت مناسب برای افرادی‌ست که در زمینه بازاریابی وابسته تخصص دارند.

در صورتی که شما دارای وبلاگ اختصاصی یا تجربه کاری در زمینه بازاریابی وابسته باشید، به راحتی می‌توانید مشتریان زیادی به دست آورید و درآمد خود را تضمین کنید، البته این مسئله نباید برای کسانی که فاقد تجربه کاری هستند، دلسردکننده باشد.

6: داوری یا Tester

یکی از ایده‌های خلاقانه‌ای که می‌تواند درآمد زیادی داشته باشد، به نوعی داوری یا بررسی کردن برخی محصولات برای نخستین بار است. در صورتی که شما دارای وبلاگ پرطرفداری هستید یا فعالیت خوبی در شبکه‌های اجتماعی دارید، می‌توانید با ارائه پیشنهاد به کسب و کارها و در قبال دریافت پول، محصولاتشان را به طور کامل بررسی کرده و تبلیغ کنید.

صاحبان کسب و کار زیادی هستند که برای تبلیغ محصولاتشان به مخاطبین، تمایل به انجام کارهای مختلفی دارند و قطعا تبلیغ محصولات از طریق مدیران وبلاگ‌های پرطرفدار یا افراد با نفوذ در شبکه‌های اجتماعی، گزینه مناسبی خواهد بود.

7: توسعه‌دهنده برنامه (Application Developer)

افراد بسیار کمی در جامعه امروزی گوشی هوشمند در اختیار ندارند، اما این موضوع نباید باعث شود تا ما جامعه آماری وسیعی که از گوشی های هوشمند استفاده می‌کنند را در نظر نگیریم و برای آن برنامه نداشته باشیم. همانطور که مستحضرید، اپلیکیشن‌های کاربردی زیادی برای گوشی های موبایل طراحی و تولید می‌شوند که می‌توانند درآمد زیادی برای توسعه‌دهندگان رقم بزنند.

در صورتی که شما با کدنویسی آشنا هستید و می‌توانید اپلیکیشن طراحی کنید، زمان آن رسیده وارد عمل شده و بتوانید از فضای گسترده کنونی جهت کسب درآمد استفاده کنید. لازم به ذکر است که تولید برنامه‌های اندروید یا آی او اس به تنهایی کافی نبوده و نیازمند تبلیغات و استفاده از ترفندهای بازاریابی خواهد بود.

8: طراحی وب‌سایت

ما در دنیای دیجیتالی زندگی می‌کنیم که هر کسب و کاری باید دارای یک وب‌سایت برای فروش محصولات داشته باشد. در صورتی که شما مهارت طراحی وب‌سایت داشته باشید، می‌توانید وارد کسب و کاری شوید که به اتمام نخواهد رسید، حتی امکان راه‌اندازی وب‌سایت در سیستم‌عامل‌هایی همانند وردپرس هم وجود دارد که نیازمند داشتن دانش بالای کدنویسی نیست. شما می‌توانید با یادگیری روش‌های طراحی سایت به مراکز و فروشگاه‌های بزرگ رفته و نمونه کارهای خود را ارائه دهید.

9: مشاور امنیتی اینترنت

هک شدن و ویروس‌ها را می‌توان تنها بخشی از تهدیدات امنیتی کنونی دانست که در بستر اینترنت ایجاد شده‌اند. اگر شما اطلاعاتی درباره تهدیدات اینترنتی در اختیار دارید، می‌توانید به صورت مشاوره با مراکز و فروشگاه‌های آنلاین بزرگ همکاری کرده و درآمد خوبی به دست آورید.

بد نیست بدانید کسانی که اطلاعات حساس و مهم مشتریان را در اختیار دارند، قطعا حفظ و حراست اطلاعات هم برایشان حائز اهمیت بوده و سعی خواهند کرد تا آن‌ها را به خوبی حفظ کنند و حاضرند بدین منظور هزینه زیادی پرداخت کنند.

10: طراح گرافیک

همواره شرکت‌ها در جستجوی نام و برندهای تجاری هستند تا بتوانند از این طریق، خدماتشان را به افراد جامعه معرفی کنند. در صورتی که شما دارای ذهن خلاقی هستید و می‌توانید اهداف شرکت‌ها را از طریق طرح‌های گرافیکی به تصویر بکشید، بهتر است وقت را تلف نکرده و رزومه کاری خود را برای ارسال آماده کنید. خدماتی که شما می‌توانید به عنوان یک طراح گرافیک ارائه دهید، عبارتند از:

 • طراحی انواع لوگو
 • خبرنامه‌ها
 • مجلات
 • نامه‌ها
 • آگهی

11: نشر رومیزی (Desktop Publishing)

امروزه با فراگیر شدن علم کامپیوتر و دسترسی راحت به آن، نشر رومیزی رواج بسیار خوبی پیدا کرده است. اینطور که پیداست، نشر رومیزی در ارائه گزارش‌های فنی و علمی سازمان‌های خصوصی و دولتی اهمیت زیادی پیدا کرده و در صورتی که شما در این زمینه تجربه فعالیت دارید، می‌توانید کار خود را با آماده کردن رزومه قوی و ارسال آن برای نهادهایی که به تجربه شما نیاز دارند، آغاز کنید.

توجه داشته باشید که نشر رومیزی با نشر الکترونیکی اشتباه گرفته نشود؛ تفاوت این دو نشر در محتوای چاپی و الکترونیکی است. در صورتی که تصمیم داشته باشید خدمات کامل‌تری ارائه کنید، می‌توانید تهیه و تنظیم محتوا را نیز بر عهده بگیرید؛ تولید محتوا نیاز به دانش فراوانی دارد و به همین منظور، بهتر است شما اقدام به استخدام نویسنده مجرب برای تهیه و تنظیم محتوا کنید.

12: مشاور مالیاتی

مبالغ قابل توجهی توسط شرکت‌های بزرگ و کوچک به مشاوران مالیاتی پرداخت می‌شود، زیرا مسئله مالیات مهم بوده و سپردن آن به مشاوران مالیاتی می‌تواند ذهنشان را برای تمرکز بر روی کسب و کار، آزادتر کند.

در صورتی که شما در زمینه امور مالیاتی تجربه دارید، می‌توانید خود را به عنوان مشاور مالیاتی برای استخدام معرفی کنید؛ توجه داشته باشید پس از استخدام، قطعا دوره‌های لازم برای شما برگزار خواهد شد تا نسبت به کسب و کاری که در آن مشغول به کار شده‌اید، اطلاعات کافی را به دست آورید.

13: راه‌اندازی وبلاگ (بلاگر)

آیا شما دارای تجربه در زمینه‌های خاص هستید؟ در صورتی که شما نسبت به توانایی‌های خود در زمینه‌هایی همانند سفر، آشپزی، مد یا فناوری اطمینان دارید، می‌توانید ایده‌هایتان را از طریق راه‌اندازی یک وبلاگ منتشر کنید.

شما می‌توانید با راه‌اندازی وبلاگ شخصی و بررسی محصولات متوع در پلتفرم اختصاصی خودتان، درآمد کسب کنید. شرکت‌های زیادی هستند که در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند و همین مسئله می‌تواند فضای رقابت را گسترده‌تر کند. شما می‌توانید با ارسال رزومه و درخواست کار به شرکت‌ها، شرایط مالی خود را در صورت انجام تبلیغ و بررسی محصولاتشان اعلام کنید، اگر با درخواست شما موافقت شود، وجه را گرفته و محصولات موردنظر را بررسی و  نتیجه را در وبلاگ خود برای نمایش عمومی قرار دهید.

14: تولید محصولات اطلاعاتی

یکی از ایده های خلاقانه برای شروع کسب و کار را می‌توان تولید محصولاتی همانند کتاب‌های الکترونیکی و فروش آن‌ها به صورت آنلاین، عنوان کرد. در صورتی که اطلاعاتی مفیدی درباره موضوعات خاص در اختیار دارید، می‌توانید شروع به نوشتن کنید و کتاب الکترونیکی خودتان را تولید کنید، حتی امکان تولید کتاب‌های الکترونیکی از آثار سایر نویسندگان هم وجود دارد.

15: خریداری دامنه

یکی از کسب و کارهایی که می‌تواند درآمد بسیار خوبی داشته باشد، خریداری دامنه است. همانطور که مستحضرید، افرادی که تصمیم به راه‌اندازی وب‌سایت یا فروشگاه‌های آنلاین داشته باشند، در کنار تهیه هاست، نیازمند دامنه هم خواهند بود و در صورتی که شما توانسته باشید نام‌های خوب و کارآمد را از گذشته به نام خودتان ثبت کنید،  کافی است با قرار دادن یک آگهی، مبلغ فروش را تعیین کنید. داشتن مهارت‌های لازم برای انجام این کار ضرروی‌ست، همانند:

 • شناسایی نام دامنه سودمند.
 • شناسایی نام دامنه‌هایی که به یادماندنی هستند.
 • کسب اطلاعات بیشتر درباره بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر.

16: خرید و فروش وب‌ سایت

یکی دیگر از ایده های خلاقه برای شروع کسب و کار را می‌توان خرید و فروش وب‌سایت معرفی کرد. در صورتی که شما اطلاعات لازم و کافی درباره راه‌اندازی و مدیریت وب‌سایت دارید، می‌توانید با بررسی وب‌سایت‌هایی که برای فروش قرار دارند، بهترینشان را انتخاب کرده و پس از مدتی فعالیت بر روی آن، به فروش برسانید.

توجه داشته باشید که ورود به کار خرید و فروش وب‌سایت نیازمند داشتن اطلاعات کافی‌ست و در غیر این صورت، ممکن است با شکست مواجه شوید.

17: مترجم

در صورتی که شما به یکی از زبان‌های خارجه مهم همانند انگلیسی تسلط دارید، می‌توانید حرفه مترجمی را تجربه کنید؛ یکی از ساده‌ترین و سودآورترین حرفه‌ها را می‌توان مترجمی دانست. افراد مترجم برای شروع کار به سرمایه نیازی ندارند و می‌توانند به صورت دورکاری اقدام به تحویل پروژه نمایند یا در شرکت‌های معتبر استخدام شوند.

ایده راه‌اندازی وب‌سایت تخصصی ترجمه نیز می‌تواند برای افرادی که دارای سرمایه زیادی هستند، مناسب باشد و با به کارگیری تعدادی مترجم، کار خود را در سطح گسترده‌ای آغاز کنند.

18: هتل‌ داری

یکی از مشاغل پردرآمد در ایران را می‌توان هتل‌داری معرفی کرد. همانطور که می‌دانید، ایران مملو از جاذبه‌های طبیعی بوده و هر شهر می‌تواند گردشگران مخصوص به خود را جذب کند. همانطور که می‌دانید، مسافران نیازمند اسکان هستند و شما می‌توانید با راه‌اندازی یک هتل، درآمد بسیار خوبی کسب کنید.

در موارد بعدی مباحث مربوط به صنعت گردشگری را بیان کرده‌ایم؛ شما می‌توانید با مراکز مهم گردشگری قراردادهای همکاری امضا‌ء کنید تا بدین ترتیب، مراکز گردشگری نگران مکان و هتل برای مسافران نباشند و این حرفه می‌تواند درآمد زیادی را به صورت ارز نصیب شما کند.

19: تولیدکننده محتوا

یکی از مشاغلی که نیازمند سرمایه نبوده و می‌توان آن را به صورت دورکاری انجام داد، تولید محتوا است. توجه داشته باشید که تولیدکننده محتوا باید دانش بالایی در زمینه‌های مختلف داشته باشد و قوانین ویراستاری و نگارش را بیاموزد. در صورتی که شما دارای مهارت‌های ذکرشده هستید، می‌توانید برای وب‌سایت‌ها، مجلات و سایر مراکزی که نیازمند محتوا هستند، فعالیت کنید.

20: فروش آنلاین تصاویر

در صورتی که شما در زمینه عکاسی حرفه‌ای هستید، می‌توانید با راه‌اندازی یک وب‌سایت اختصاصی، تصاویری که ثبت کرده‌اید را به صورت آنلاین به فروش برسانید. شاید برخی افراد به عکاسی علاقه‌مند باشند، اما آن را به صورت حرفه‌ای دنبال نکرده‌اند؛ جای نگرانی نیست، هر زمان که ماهی را از آب بگیرید، تازه است.

علاقه‌مندان به عکاسی می‌توانند با شرکت در دوره‌های معتبر، کار خود را شروع کنند و به ثبت لحظه‌های زیبا بپردازند. دوربین و کامپیوتر را می‌توان ابزارهای موردنیاز یک عکاس حرفه‌ای عنوان کرد که هم اکنون اکثر افراد جامعه در اختیار دارند. توجه داشته باشید که فعالیت در شبکه های اجتماعی می‌تواند برای عکاسان و کسب درآمدشان بسیار مهم و تاثیرگذار باشد، بنابراین شبکه های اجتماعی را فراموش نکنید.

21: راه‌اندازی فروشگاه آنلاین

در صورتی که شما محصول خاصی تولید کرده‌اید، اما سرمایه‌ای برای راه‌اندازی فروشگاه یا مغازه ندارید، خب چرا اقدام بهراه‌اندازی فروشگاه آنلاین نمی‌کنید؟

اگر بخواهیم عدم سرمایه‌گذاری وسیع و گرفتن پاسخ در کوتاه‌مدت را نادیده بگیریم، فرصت‌های بازاریابی آنلاین تمام‌نشدنی خواهد بود. شاید راه‌اندازی یک مغازه برای اهداف تبلیغاتی مناسب باشد، اما اندازه و دامنه مخاطبان اندکی خواهید داشت و این در حالی‌ست که امکان کسب درآمد از طریق فروشگاه‌های آنلاین محدود نیست.

22: تولید ویدیو

یکی از ایده های خلاقانه برای شروع کسب و کار را می‌توان تهیه و تولید ویدیو عنوان کرد. افراد زیادی تمایل دارند در شبکه‌های اجتماعی مشهور شوند، اما توانایی تولید ویدیوهای باکیفیت ندارند. در صورتی که شما مهارت لازم برای ساخت ویدیو را دارید، می‌توانید کارتان را شروع کرده و به کسب درآمد بپردازید.

لازم به ذکر است تولید ویدیو برای افراد سرشناس، تنها کاری نبوده که امکان انجام آن برایتان فراهم است. شما می‌توانید در فعالیت‌هایی نظیر ساخت تیزرهای تبلیغاتی هم فعالیت کنید؛ درآمد بسیار زیادی در ساخت تیزرهای تبلیغاتی باکیفیت برای شرکت‌ها قرار دارد و کسب آن به توانایی و هوش شما بستگی دارد.

23: بازاریاب و پشتیبان تلفنی

شرکت‌های زیادی برای بازاریابی و پشتیبانی تلفنی به دنبال استخدام نیرو هستند و در صورتی که شما به چنین مشاغلی علاقه‌مند هستید، فرصت را از دست ندهید. ابزار مورد نیاز پشتیبان و بازاریابان تلفنی را می‌توان داشتن یک کامپیوتر و خط تلفن عنوان کرد. لازم به ذکر است که این حرفه دارای حقوق پایه مناسب بوده و به صورت دورکاری انجام‌پذیر است، بنابراین شما هزینه رفت و آمد ندارید و می‌توانید بر روی کار خود تمرکز کنید.

24: نماینده فروش مستقیم

یکی دیگر از مشاغلی که در کنار سختی کار، درآمد قابل قبولی دارد، نماینده فروش بودن است. اکثر شرکت‌ها نیازمند افرادی هستند که بتوانند به صورت حضوری به تبلیغ محصولات بپردازند. اینطور که پیداست، برخی شرکت‌ها اقدام به پرداخت حقوق ثابت خواهند کرد و برخی دیگر هم کمیسیون فروش پرداخت می‌کنند.

25: خیاطی سفارشی آنلاین

پوشش را می‌توان یکی از دغدغه‌های مهم تمام افراد جامعه معرفی کرد. افراد زیادی هستند که به هنگام قرارگیری در اجتماع، سعی می‌کنند تا لباس مناسب و موردنظر خود را داشته باشند. شما می‌توانید با راه‌اندازی ایده نو خیاطی سفارشی آنلاین، کسب و کار خود را آغاز کنید.

26: صرافی (تجارت ارز)

اگر بخواهیم یکی دیگر از ایده های خلاقانه برای شروع کسب و کار را معرفی کنیم، صرافی یا معاملات ارزی قانونی می‌تواند بهترین گزینه باشد. توجه داشته باشید، در صورتی که علاقه‌مند به این حرفه هستید و دانش کافی درباره آن دارید، می‌توانید به صورت قانونی اقدام کرده و کار خود را آغاز کنید؛ مجددا تاکید می‌شود، در صورت نداشتن دانش کافی یا راه‌اندازی کسب و کار به صورت غیرقانونی، دچار مشکلات بسیار زیادی خواهید شد که می‌تواند به زندگی شما ضربات جدی وارد کند.

شما برای راه‌اندازی یک مرکز قانونی تجارت ارز نیازمند داشتن مهارت‌های فنی و تحلیلی، مقدار کمی پول نقد، تلفن و کامپیوتر هستید.

27: بازاریابی ارجاع

یکی از روش‌های بازاریابی که مورد علاقه اکثر شرکت‌ها است، بازاریابی ارجاع یا بازاریابی دهانی نام دارد. قطعا شما در فروشگاه‌های آنلاین دیده‌اید که برخی افراد با ارسال نظرات، سعی می‌کنند تا سایر افراد را برای خرید محصولات تشویق کنند، این کار یک نوع از بازاریابی ارجاع است. در صورتی که شما توانایی بازاریابی دهانی را دارید، می‌توانید با شرکت‌های بزرگ وارد معامله شوید و به تبلیغات محصولاتشان بپردازید.

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که شما برای انجام کار نیاز دارید، داشتن فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است. با گذاشتن وقت در شبکه‌های اجتماعی و جلب نظر مخاطبین، می‌توانید به یک فرد تاثیرگذار تبدیل شوید و با تبلیغ محصولات شرکت‌های بزرگ، درآمد زیادی کسب کنید.

28: فروشگاه لوازم خانگی

همانطور که مستحضرید، تهیه لوازم خانگی را می‌توان به عنوان یکی از نیازهای اولیه تمام خانواده‌ها عنوان کرد و در صورتی که سرمایه کافی دارید، می‌توانید هم اکنون با کسب اعتبار از شرکت‌های بزرگ، کار خود را به عنوان نمایند یا عامل فروش آغاز کنید.

کمتر خانه‌ای وجود دارد که دارای ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و تلویزیون نباشد، بنابراین می‌تواند گفت که خانواده‌های زیادی نیازمند خرید این محصولات یا تعویض لوازم خانگی قدیمی هستند؛ شما می‌توانید با تهیه سرمایه اولیه لازم، لوازم خانگی را خریداری کرده و به فروش برسانید. اینطور که پیداست، درآمد شغل لوازم خانگی تا حد زیادی قابل قبول بوده و امکان افزایش آن هم با در نظر گرفتن طرح‌های مختلف فروش و تخفیفی، وجود خواهد داشت.

29: انجام آموزش‌های خصوصی

آیا شما تجربه ارائه آموزش به عنوان یک معلم را در کارنامه کاری خود دارید؟ آیا هوش و استعدادتان در درس‌هایی همانند ریاضیات بالا است؟ خب چرا وقت را تلف می‌کنید، شما می‌توانید با انجام تبلیغات و گرفتن دانش آموز، کلاس‌های آموزشی خود را دایر کرده و از این راه کسب درآمد کنید.

بد نیست بدانید والدین زیادی به دنبال معلمان خصوصی خوب و باسواد هستند و اگر بتوانید توانایی خود را اثبات کنید، قطعا آینده درخشانی برای خود رقم خواهید زد.

30: مربی کامپیوتر

افراد زیادی در رده‌های سنی مختلف هستند که تمایل زیادی برای یادگیری کامپیوتر دارند. در صورتی که شما دارای توانایی کار با کامپیوتر هستید و دانش کافی در این زمینه دارید، می‌توانید آموزش را برعهده گرفته و مشغول به کار شوید.

توجه داشته باشید که افراد سالمند، تمایلی به دانستن اطلاعات دقیق کامپیوتری ندارند و اکثرا به دانستن شیوه ارسال ایمیل یا مرور اینترنت راضی خواهند بود.

31: مدیر املاک

یکی از شغل‌هایی که می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد، مشاور املاک است. همانطور که مستحضرید، هم اکنون وضعیت خرید و فروش در کشور راکد است، اما شغل مشاور املاک کماکان هم می‌تواند برای گروهی از افراد که تخصص دارند، درآمدزا باشد. بد نیست بدانید مشاور املاک با مسائل حقوقی پیوند خورده و باید هنگام عقد قراردادهای مختلف، تمام جوانب کار و مسائل حقوقی را در نظر بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

32: طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از مشاغلی که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده و می‌تواند درآمد خوبی هم داشته باشد، طراحی دکوراسیون خانگی‌ست، اما به راحتی امکان‌پذیر نبوده و نیازمند داشتن تخصص خواهد بود.

شما باید همیشه خود را نسبت به محصولاتی که تولید می‌شوند، آپدیت کنید تا بتوانید ایده‌های جذابی در طراحی دکوراسیون خانگی ارائه دهید. همانطور که مستحضرید، افراد زیادی در جامعه هستند که زیبا بودن منزل مسکونی برایشان اهمیت زیادی دارد و قطعا به سراغ شما خواهند آمد، البته در صورتی که در کار خودتان حرفه‌ای باشید.

اگر تصمیم دارید وارد کار طراحی دکوراسیون داخلی شوید، بهتر است به سراغ مشاورین املاک منطقه مورد نظرتان رفته و با ارائه نمونه کار، درخواست کنید تا شما را به مشتریانشان معرفی کنند.

33: ماساژ درمانی

یکی از کسب و کارهایی نو که امروزه داوطلبان زیادی پیدا کرده و دوره‌های آموزشی فراوانی هم دارد، ماساژ درمانی است. شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی معتبر و کسب گواهینامه کاری، کلینیک ماساژ درمانی خود را افتتاح کرده و کسب درآمد کنید، همچنین امکان سرمایه‌گذاری بر روی روغن‌های طبیعی و محصولات مربوط به ماساژ هم امکان‌پذیر است.

34: مربی بدنسازی خصوصی

آیا شما در زمینه تناسب اندام و فعالیت‌های ورزشی، توانایی دارید؟ آیا توانایی راه‌اندازی مرکز پرورش و اندام ندارید؟ اصلا جای نگرانی نیست، شما با کمی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و ارائه توانمندی‌هایی که دارید، می‌توانید به صورت خصوصی افراد علاقه‌مند به تناسب اندام را راهنمایی کنید.

35: آشپز خصوصی

شما به عنوان یک سرآشپر شخصی، تمام وقت خود را صرف تهیه غذا برای افرادی خواهید کرد که وقت کافی برای این کار را ندارند، اما حاضرند مبالغ خوبی برای استخدام آشپز شخصی پرداخت کنند. اگر در آشپزی حرفه‌ای هستید، می‌توانید با ارسال رزومه کاری و ارسال درخواست کار، مهارت‌هایتان را برای جذب نظر مشتریان محک بزنید؛ این کار می‌تواند درآمد بسیار خوبی برای شما داشته باشد.

36: خدمات نظافت

راه‌اندازی ارائه خدمات نظافت کار آسانی بوده و نیازی به آموزش ندارد، اما باید بتوانید کارتان را به شیوه درست انجام دهید تا بدین ترتیب، اعتماد مشتریان را به دست آورید. شما می‌توانید با ارائه تخفیف، مشتریان بیشتری کسب کنید، همچنین امکان ارائه پیشنهاداتی همانند نظافت ادارات و مغازه‌ها در شب، تمیز کردن رستوران‌ها در طول روز و ارائه خدمات صبحانه برای هتل‌ها می‌تواند نظرات زیادی را جلب کند.

37: بازگشایی دفتر بیمه

یکی از مشاغلی که می‌تواند سود زیادی داشته باشد، بازگشایی دفتر بیمه است. توجه داشته باشید که داشتن روابط عمومی بالا از مهم‌ترین رازهای موفقیت در زمینه بازگشایی دفاتر بیمه است. در صورتی که احساس می‌کنید از روابط عمومی بالایی برخوردارید، وقت را تلف نکرده و به دنبال آگهی‌های مربوط به شرکت‌های بیمه‌ای معتبر باشید تا بتوانید نمایندگی مربوطه را دریافت کنید.

شما می‌توانید با صدور انواع بیمه‌های حوادث، عمر، بازنشستگی و ماشین، درآمد خوبی کسب کنید؛ باز هم تاکید می‌کنیم که داشتن روابط عمومی بالا و دریافت نمایندگی بیمه‌های معتبر می‌توانند نقش بسزایی در زمینه جلب نظر مشتریان داشته باشند.

38: حمل و نقل وسایل منزل

یکی از دغدغه‌های اصلی اکثر مردم را می‌توان داشتن مسکن عنوان کرد. در هر سال تعداد زیادی از خانواده‌های مستاجر در حال نقل مکان هستند و نیازمند افراد ماهری خواهند بود که توانایی زیادی در بسته‌بندی و حمل وسایل منزل داشته باشند.

در صورتی که شما توانایی خوبی در زمینه بسته‌بندی وسایل منزل و حمل و نقل آن، دارید، می‌توانید کار خود را شروع کرده و کسب درآمد کنید. بد نیست بدانید که با گذشت مدت زمان اندکی می‌توانید گروه کوچک خود را گسترش داده و سفارش‌های بیشتری دریافت کنید.

39: پرورش ماهی، دام و قارچ

یکی از شغل‌های پردرآمد که نیازمند داشتن تخصص است، پرورش ماهی و قارچ می‌باشد. همانطور که می‌دانید، ماهی دارای ویتامین‌های زیادی بوده و اکثر پزشکان هم مصرف هفتگی آن را توصیه کرده‌اند و داوطلبان زیادی هم دارد. شما می‌توانید با دریافت مجوزهای لازم و تهیه زمین موردنظر، پرورشگاه ماهی خود را افتتاح کنید و با استخدام نیروی کار حرفه‌ای، کسب درآمد کنید.

قطعا شما هم به غذاهایی همانند پیتزا و ذرت مکزیکی علاقه دارید، اما آیا می‌دانید که یکی از مواد موردنیاز جهت تهیه آن، قارچ بوده که در سراسر ایران هم مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ در صورتی که شما در زمینه کاشت و برداشت قارچ باکیفیت مهارت دارید، می‌توانید انتظار کسب درآمد بسیار خوبی داشته باشید.

پرورش قارچ نباید به صورت محدود دنبال شود، زیرا شما می‌توانید کارتان را با استخدام یک بازاریاب گسترش دهید و درآمد خود را افزایش دهید. جذب مشتری مهم است، اما حفظ آن می‌تواند به مراتب مهم‌تر باشد، بنابراین برای تلاش و کار خود ارزش قائل شوید.

پرورش دام و طیور را هم می‌توان به عنوان یکی از مشاغل پرسود معرفی کرد که می‌تواند در کنار اشتغال‌زایی، کشور را از واردات بی‌نیاز کند. هم اکنون به دلیل افزایش تقاضا، کاهش عرضه و افزایش قاچاق دام، مشکلات زیادی در زمینه افزایش قیمت محصولات دامی وجود دارد که می‌توان با ورود به این عرصه و داشتن پشتکار کافی، هم درآمدزایی کرد و در کنار آن برای رفع مشکلات جامعه، موثر واقع شد.

40: مراقبت از سالمندان و کودکان

همانطور که مستحضرید، مراقبت از کودکان و سالمندان نیازمند داشتن مهارت و تخصص‌هایی بوده که باید از مراکز مربوطه دریافت کنید. کارمندان یا افرادی که مشاغل سنگین دارند، ممکن است به خوبی توانایی رسیدگی به افراد سالمند یا کودکانشان را نداشته باشند و به همین دلیل، سعی در استخدام افرادی دارند که بتوانند مراقبت‌های لازم را در منزل شخصی انجام دهند و حتی مبالغ خوبی نیز پرداخت می‌کنند.

در صورتی که شما تمایل به انجام حرفه پرستاری دارید، می‌توانید با انجام تحقیقات و گذراندن دوره‌های آموزشی، کار خود را آغاز کنید. برخی از وظایفی که شما باید در رابطه با مراقبت از سالمندان و کودکان انجام دهید، عبارتند از:

 • نظافت و شستشو
 • آماده کردن وعده‌های غذایی
 • نگه‌داری از سالمندان در فضای باز
 • خرید وسایل موردنیاز

41: محافظ شخصی

افراد مشهور یا سلبریتی‌ها به دلیل شهرتی که دارند، ممکن است هدف سوء قصد یا دزدی قرار گیرند و اکثر آن‌ها به همین علت، تمایل زیادی به استخدام محافظان شخصی دارند. یک محافظ شخصی باید مولفه‌های خاصی همانند تناسب اندام و داشتن مهارت در هنرهای رزمی را داشته باشد. در صورتی که شما توانایی‌های اولیه استخدام به عنوان محافظ شخصی را دارید، می‌توانید کار خود را آغاز کنید، اما بهتر است بدانید که این حرفه می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

42: تحویل مرسوله و خدمات غذایی

خدمات تحویل مواد غذایی را در اکثر سوپرمارکت‌های بزرگ مشاهده می‌کنیم، اما معمولا قیمت‌هایی که برای تحویل کالا تعیین می‌شوند، گران قیمت بوده و نمی‌تواند خدمت مفیدی به حساب آید. در صورتی که شما دارای یک ماشین با ظرفیت بالا هستید، می‌توانید سفارشات زیادی را تحویل گرفته و با مبالغ اندک به خریداران تحویل دهید.

توجه داشته باشید، خدماتی همانند تحویل کالا درب منزل می‌تواند نظر مشتریان زیادی را به سوی برند و نام تجاری شما جلب کند.

یکی از سرویس‌هایی که توانسته در زمینه ارسال مرسوله نظرات زیادی را به خود جلب کند، اپلیکیشن الوپیک است. اینطور که پیداست، شما با نصب این اپلیکیشن می‌توانید نزدیک‌ترین پیک به مکان موردنظرتان را به راحتی انتخاب کنید. سرویس الوپیک شباهت زیادی به اسنپ دارد، اما توانسته باعث افزایش سرعت و دقت حمل کالا شود. یکی از ویژگی‌های بسیار خوب این اپلیکیشن را می‌توان پرداخت وجه به صورت الکترونیکی عنوان کرد؛ شما مسیر مقصد خود به همراه وسیله‌ای که قصد ارسال دارید را تعیین می‌کنید، هزینه هم به صورت خودکار در برنامه تعیین می‌شود و امکان پرداخت برای شما فراهم خواهد شد.

یکی دیگر از خدماتی که هم اکنون در زمینه ارسال مرسوله در کنار الوپیک انجام می‌شود، اسنپ باکس نام دارد که توانسته جای خود را به خوبی در میان مردم باز کند. بر اساس اطلاعات موجود، اسنپ باکس سرویس‌های زیادی اعم از پیک موتوری، وانت و ماشین سواری دارد که می‌توانند به شما خدمات ارائه کنند. اینطور که پیداست، اسنپ باکس مسئولیت ارسال بسته‌های سازمانی و شرکت‌های مختلف را هم برعهده می‌گیرد. در صورتی که شما دارای شرکت یا فروشگاه بزرگ هستید، می‌توانید با اسنپ باکس وارد مذاکره شوید تا مسئولیت کامل ارسال مرسوله‌ها را برعهده بگیرند و دیگری هیچگونه نگرانی در این زمینه نداشته باشید.

43: باغبانی

یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه برای شروع کسب و کار را می‌توان باغبانی دانست. شما می‌توانید با ارائه خدماتی همانند چمن‌زنی، باغبانی و تولید گیاهان دارویی، درآمد خوبی به دست آورید.

همانطور که می‌دانید، محیط‌های شهری نیازمند داشتن فضای سبز هستند و در غیر این صورت می‌توانند مشکلات روحی زیادی برای افراد ایجاد کنند. باغبانان توانایی تعویض جلوه یک محیط شهری را دارند و در صورتی که حمایت شوند، می‌توانند خدمات مهمی به جامعه ارائه دهند.

44: راننده شخصی

در صورتی که شما علاقه زیادی به رانندگی دارید، می‌توانید به صورت شخصی به افراد خاص یا ثروتمند خدمت کرده و کسب درآمد کنید. اکثر افراد ثروتمند با دغدغه‌های شغلی بالایی هستند و شاید نتوانند به خوبی از عهده برخی امور زندگی برآیند، به عنوان مثال ممکن است وقت کافی برای رساندن فرزندانشان به مدرسه را نداشته باشند و به همین دلیل تصمیم به استخدام راننده شخصی بگیرند.

شما می‌توانید با انجام درست کارهایی که به شما سپرده می‌شود، اطمینان کارفرما را جذب کرده و به راننده شخصی آن‌ها تبدیل شوید؛ قطعا درآمد بسیار خوبی هم خواهید داشت.

45: راهنمای تورهای گردشگری

کشور ما ایران به دلیل تاریخچه و مناطق گردشگری ویژه‌ای که دارد، هر ساله شاهد گردشگرانی‌ست که از کشورهای مختلف به ایران سفر می‌کنند تا با محیط و فرهنگ ایران و ایرانی آشنا شوند، اما نیازمند راهنمایی خواهند بود. در صورتی که شما با مناطق مختلف کشور آشنا هستید، می‌توانید با راه‌اندازی یک مرکز تخصصی به منظور راهنمایی گردشگران، درآمد بسیار خوبی کسب کنید.

توجه داشته باشید که شما باید اقداماتی همانند رزرو هتل و خدمات حمل و نقل را در کنار تهیه مواد غذایی انجام دهید و در صورتی که بتوانید نظر گردشگران را به خود جلب کنید، قطعا آینده درخشانی خواهید داشت.

46: مدیریت و برگزاری مراسم عقد و عروسی

مدیریت برگزاری مراسم عقد و عروسی را می‌توان یک ایده خلاقانه برای شروع کسب و کار معرفی کرد. همانطور که می‌دانید، روز عروسی یا عقد برای عروس و داماد، یک روز خاص بوده و تمایل دارند تا بدون کوچک‌ترین عیب و نقصی به سرانجام برسد و این مسئله نیازمند مدیریتی دقیق است.

در صورتی که شما توانایی لازم در مدیریت و انجام هماهنگی‌های لازم مربوط به جشن را دارید، می‌توانید دفتر خود را باز کرده و اقدام به ثبت سفارش کنید. توجه داشته باشید، در صورتی که بتوانید در این زمینه موفق شوید، قطعا سرتان حسابی شلوغ خواهد شد.

47: تعمیر قطعات الکترونیکی

دنیای تکنولوژی و محصولات دیجیتالی در قرن 21 گسترده شده و کمتر فردی را مشاهده می‌کنید که دارای چنین لوازمی در محیط کار یا زندگی نباشد. با این که بسیاری از کالاهای دیجیتالی و الکترونیکی دارای ضمانت‌نامه هستند، اما باز هم امکان خرابی خارج از زمان گارانتی برایشان وجود دارد.

در صورتی که شما توانایی تعمیر لوازم الکترونیکی و دیجیتالی را دارید، می‌توانید مرکز تعمیرات اختصاصی خود را افتتاح کرده و مشغول به کار شوید. برخی از لوازم الکترونیکی که ممکن است نیاز به تعمیرات داشته باشند، عبارتند از:

 • لوازم خانگی
 • کامپیوتر
 • دوربین
 • گوشی های هوشمند
 • بلندگوها و تجهیزات موسیقی
 • تلویزیون
 • کنسول‌های بازی

48: خدمات تعمیرکاری

اگر شما توانایی و مهارت‌های لازم برای تعمیر خودرو را دارید، می‌توانید گاراژ خود را افتتاح کرده و کار خود را آغاز کنید. امروزه خودرو به یکی از نیازهای اصلی مردم تبدیل شده و کمتر خانواری پیدا می‌شود که مالک خودرو نباشد، بنابراین نیازمند افرادی هستند که توانایی بالایی در تعمیرات داشته باشند.

در صورتی که توانایی شما در تعمیرات و عیب‌یابی خودرو مناسب است، شک نکنید که می‌توانید موفقیت و درآمد زیادی به دست آورید؛ مشتریان در صورت داشتن رضایت از کارتان، شما را به سایر افراد معرفی خواهند کرد.

با این که شغل تعمیرکار دوچرخه می‌تواند به صورت فصلی باشد، اما فرصت‌هایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها، کار را به صورت دائمی ادامه دهید. شما می‌توانید در فصل زمستان به مشتریانتان پیشنهاد سرویس کلی دوچرخه را بدهید؛ افراد زیادی در سراسر جهان به دوچرخه‌سواری علاقه‌مندند و تنها کاری که باید شما انجام دهید، ارائه ایده‌های نو و خلاقانه است.

49: فروشگاه لوازم یدکی خودرو

همانطور که می‌دانید، تعمیر خودرو بدون لوازم جانبی امکان‌پذیر نیست. در صورتی که شما به مشاغل مرتبط با خودرو علاقه‌مند هستید، اما توانایی یادگیری تعمیرات یا وقت کافی برای آن را ندارید، می‌توانید اقدام به راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو کنید.

توجه داشته باشید، صداقت در کسب و کار یک مسئله مهم است که می‌تواند پلکان ترقی یا سقوط شما باشد و این موضوع در چنین مشاغلی نمود بیشتری پیدا خواهد کرد. شما می‌توانید با تهیه محصولات و لوازم اصلی خودرو، اطمینان مشتریان و تعمیرکاران را به خود جلب کرده و درآمد زیادی به دست آورید.

50: صنایع مبل و کابینت

یکی از حرفه‌های پردرآمدی که در کشور ایران هم طرفداران زیادی دارد، صنایع مبل‌سازی و کابینت است. اکثر خانواده‌های ایرانی به تزئینات و تغییر دکوراسیون منزل علاقه‌مند هستند و حتی به صورت سالانه سعی در تعویض مبلمان خانه خود دارند، از همین رو توانایی ساخت مبلمان زیبا می‌تواند سود سرشاری را نصیب شما کند.

بر اساس آمارهای موجود، ساخت و ساز زیادی در کشور انجام می‌شود و هر کدام از واحد‌های مسکونی نیازمند کابینت و کمد دیواری هستند. در صورتی که شما در زمینه تولید کمد دیواری و کابینت توانایی دارید، می‌توانید از چنین فرصتی استفاده کرده و کسب درآمد کنید.

جمع بندی

شاید شما توانسته باشید شغل موردنظر خود را از میان موارد ذکرشده انتخاب کنید، اما اگر هیچکدام از موارد نتوانستند شما را به خود جذب کنند، بهتر است ذهن خلاق خود را به کار گرفته و ایده‌هایتان را عملی کنید.

راه‌اندازی هر حرفه و کاری نیازمند داشتن تجربه و دانش حداقلی‌است، بنابراین در مسیر اهدافی که دارید، حرکت کنید و تردید نداشته باشید که موفقیت نزدیک است. در صورتی که شما ایده های خلاقانه دیگری را در ذهن دارید، می‌توانید از بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.