گوگل یک موتور جستجو قوی می باشد و برای تمام افرادی که قصد دارند سایتی را برای فعالیت و کسب و کار باز نمایند امکانات زیادی را تدارک دیده است. وقتی شما سایتی را طراحی کردید برای افزایش بازدید سایت و بهبود رتبه سایت باید سئو مناسب را ایجاد کنید، این تنها روش جذب مخاطب در گوگل نیست و علاوه بر سئو روش های مختلف و متنوع دیگری در گوگل وجود دارد که می توانید برای افزایش مخاطبان و رونق گرفتن کسب و کار خود استفاده کنید.

وقتی به دنبال شرکت و یا مکانی خاص هستید نام آن را در کادر گوگل نوشته و دکمه سرچ را کلیک می کنید و زمانی که سرچ انجام شد علاوه بر موقعیت مکانی در سمت راست نتایج، اطلاعات تماس، نام وبسایت و غیره نیز نمایش داده می شود. در این مقاله قصد داریم آموزش رایگان ثبت مکان، شرکت و ... را در گوگل مپ آموزش دهیم.

1-مقدمه

اگر شما در دو کشور مختلف سرچ یک کلمه یکسان و مشابه را انجام دهید متوجه خواهید شد که نتایجی که برای شما نشان می دهد با یکدیگر فرق خواهد کرد. و این قضیه مربوط به سئو محلی در گوگل می باشد. در سئو محلی ابزار و سرویس رایگانی به نام گوگل مای بیزنس(Google My Business) وجود دارد که کسانی که وب سایتی را طراحی کرده اند برای ثبت موقعیت مکانی خود و همچنین اطلاعات تماس، ساعت کاری شرکت، آدرس وبسایت و ... می توانند اقدام کنند، علاوه بر این می توانید میزان رضایت مشتری از سایت خود را ببینید.

به دلیل وجود تحریم ها ایرانیان نمی توانند برای ثبت موقعیت مکانی خود از ابزار Google My Business استفاده کنند و برای ثبت این مورد می توانید از خود نقشه گوگل یا گوگل مپ به جای این ابزار استفاده کنید، که تفاوت زیادی نیز ندارد. در واقع در گوگل مپ دنباله نقشه را گرفته و موقعیت خود را ثبت کرده و اطلاعات تماس، آدرس وب سایت و تصاویر از شرکت نیز قابل ثبت می باشد. و هر کاربری که نام شرکت شما را سرچ کند تمامی این اطلاعات برای آن قابل مشاهده می باشد.

2- سرویس Google Map Marker

در سال های قبل برای کاربران ایرانی ابزاری به نام گوگل مپ مارکر برای ثبت موقعیت مکانی دستی وجود داشت. و این سرویس در تاریخ 31 مارس 2017 توسط گوگل پاک شده و دیگر رسمیت ندارد ولی این سرویس تا حدودی با گوگل مپ ترکیب شده است. و کسانی که می خواهند موقعیت مکانی خود را ثبت کنند می توانند با آموزش آن در کمتر از یک ساعت تمامی اطلاعات مورد نیاز را ثبت کنند و علاوه بر ثبت از طریق کامپیوتر با موبایل هم این کار قابل انجام است.

3- تغییرات سیستم نقشه گوگل انگلیسی

در اواخر فصل بهار سال 1397 گوگل در سرویس انگلیسی تغییراتی را بوجود آورد که در طی آن امکان ثبت مکان های ایران به زبان انگلیسی وجود ندارد. و در آموزشی که به شما ارائه می دهیم می توانید از گوگل فارسی برای ثبت موقعیت مکانی استفاده نمایید.

4- رتبه بندی مکان ها

گوگل 200 معیار مختلف برای رتبه بندی سایت ها دارد، و گوگل مپ نیز یکی از آنها است. پس از اینکه آدرس وب سایت خود را در گوگل مپ ثبت کردید، به روز رسانی اطلاعات کسب و کار شما مانند پاسخگویی به سوالات و نظرات مخاطبان و کاربران، تایید نشانی، ساعت های فعالیت شما و خیلی دیگر از فیلد های تجارت گوگل رتبه سایت شما را تغییر می دهد، و در صورت گرفتن امتیاز خوب رتبه شما بهبود یافته و در صفحه اول گوگل قرار خواهد گرفت. البته این سرویس در ایران مسدود است و برخی از فیلدها و دریافت تاییدیه آدرس داخلی امکان پذیر نیست. البته غیر از این موارد، موارد دیگری نیز وجود دارد مانند امتیاز و اعتبار شما در فعالیت شما در دنیای واقعی، نزدیکی محل جستجو کننده با فروشگاه شما که همگی باعث کسب امتیاز و بهبود رتبه سایت خواهد شد.

5- نکات دیگر در مورد ثبت مکان بر روی گوگل مپ

اگر شما مکانی را در گوگل مپ ثبت کنید، زمان تایید آن متغیر می باشد و می تواند یک یا شاید چندین هفته طول بکشد. مکان هایی که روی مپ ثبت می شوند شاید قابل دیدن نباشند و این گفته کاملا درست است زیرا آنقدر نقاط مختلفی بر روی نقشه ثبت شده است که نوشتن تمام این مکان ها بسیار نقشه را بی کیفیت می کند و خود گوگل طبق الگوریتم خاص خود مهمترین مکان را به نمایش می گذارد. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در ثبت مکان بر روی مپ گوگل در ایران این است که امکان خرابکاری و دست بردن بر روی نقشه توسط اشخاص دیگر وجود دارد، چون در ایران سرویس Google My Business تحریم می باشد و نقاط بر روی نقشه رسمی ثبت نمی شود و تنها راهی که می توان جلوی خرابکاران از ویرایش نقشه گرفت اطلاعات جانبی کافی از محل ثبت شده و آرای متعدد می باشد.

آموزش ثبت مکان در گوگل مپ با دسکتاپ

برای اینکه بتوانید مکان را در گوگل مپ ثبت کنید نیاز دارید که یک حساب کاربری جیمیل درست کنید. پس اگر جیمیل ندارید هر چه سریعتر آن را برای خود بسازید. حال به ترتیب آموزش ثبت مکان را قدم به قدم با تصویر خدمت شما توضیح می دهیم. ابتدا وارد سایت www.google.com شوید و بعد از اینکه یک حساب کاربری جیمیل درست کردید در گوشه بالا سایت و سمت راست گزینه Sign in را کلیک کنید.

حال که وارد اکانت خود شدید سپس برای ثبت کردن مکان، فروشگاه یا شرکت و ... در گوگل مپ بایستی به Google Map بروید (برای ثبت مکان باید گوگل مپ فارسی باشد زیرا با زبان انگلیسی امکان ثبت شما وجود ندارد که قبلا توضیح دادیم). در عکس زیر مشاهده می کنید که در بالا و گوشه سمت چپ فیلدی قرار دارد که می توانید شهر و خیابان مورد نظر فعالیتتان را در آن نوشته و وارد کنید بر فرض مثال ما شهر مازندران شهرستان قائمشهر و میدان طالقانی را انتخاب کردیم و به سرعت نقشه مورد نظر با تمام خیابان های آن را به ما نشان می دهد.

سپس بعد از انتخاب شهر و مکان مورد نظر وارد منو گوگل مپ شده و آن را کلیک کنید.

در منوی باز شده گزینه های مختلفی وجود دارد مثل نوتیفیکیشن، ماهواره و... ما اسکرول را پایین کشیده و گزینه Add missing place را انتخاب می کنیم که این جمله به معنی اضافه کردن مکان جا افتاده می باشد.

با زدن این گزینه شما می توانید مکان خود را ثبت کنید و برای اینکار دکمه زوم را بزنید تا حد ممکن به نقشه اشراف پیدا کرده و با جابجا کردن مکان نما محل شرکت را پیدا کنید و خود گوگل به صورت اتوماتیک آدرس را به شما می گوید.

پس از اینکه آدرس دقیق شما بر روی نقشه مشخص شد در قسمت لوکیشن قرار خواهد گرفت و باید باقی فیلدها را به صورت زیر کامل کنید.

فیلد اول Name می باشد که شما می توانید نام فروشگاه، شرکت و مکان مورد نظر خود را در آن وارد کرده و ثبت نمایید.

فیلد بعدی Category می باشد که گروه هایی که فعالیت آنها مشابه با شما باشد را می توانید به انگلیسی سرچ کرده و آن را انتخاب کنید. و در فیلدهای دیگر می توانید شماره تماس اصلی شرکت، آدرس وب سایت شرکت، ساعت کاری و تاریخ را نیز به راحتی ثبت کنید. که تمام این موارد در عکس زیر به نمایش گذاشته شده است.

در آخر نیز بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز دکمه Send را بزنید.

بعد از این که تمام مراحل بالا را انجام دادید، زمانی بین 10 دقیقه الی 24 ساعت طول خواهد کشید تا مکانی را که شما بر روی نقشه اعمال کردید ثبت شود، و پس از ثبت مکان خود گوگل از طریق جیمیلی که برای ثبت مکان از آن استفاده کردید ثبت را به شما نشان خواهد داد.

باید این نکته را نیز بگوییم که تمامی تاییدیه ها و ویرایش ها برای ثبت مکان توسط هوش مصنوعی و مدیران گوگل مپ انجام می شود.

بررسی وضعیت ثبت مکان در گوگل مپ

بعد از اینکه مکان خود را در نقشه ثبت کردید سپس به منو گوگل مپ وارد شوید و گزینه Your Contributions را کلیک کنید. بعد از زدن این گزینه شما می توانید لیست تغییرات ایجاد شده را ببینید. سه وضعیت در گوگل مپ تعریف شده است، Pending یعنی وضعیت انتظار، Approved یعنی تایید شده و Applied یعنی اعمال نشده می باشد.

ویرایش مکان ثبت شده در گوگل مپ

برای ویرایش مکانی که ثبت کرده اید ابتدا وارد Google Map رفته و سپس در قسمت جستجو مکانی را که قبلا ثبت کرده اید را وارد کنید و در قسمت پایین گزینه ای به عنوان Suggest an Edit قرار دارد و آن را کلیک کنید. در این قسمت دو گزینه برای شما نمایان می شود که یکی از آنها Change name or other details می باشد و با زدن این گزینه می توانید نام، دسته یا گروه، لوکیشن، شماره تماس و... را تغییر داده و ویرایش کنید. گزینه دوم در Suggest an Edit مربوط به Remove  کردن مکان مورد نظر می باشد که می توانید مکان را با ذکر دلیل حذف کنید.


در آخر نیز با زدن دکمه Send تغییرات مورد نظر خود را اعمال کرده و از طریق گزینه Your Contributions می توانید وضعیت ثبت شده را ببینید.

آموزش ثبت مکان در گوگل مپ با موبایل

ثبت مکان در گوگل مپ با استفاده از تلفن همراه نیز به همان سادگیِ درج مکان با استفاده از مرورگر وب است. اولین کار برای ثبت مکان جدید در گوگل مپ با استفاده از تلفن همراه این است که وارد برنامه Maps شوید. سپس روی نقشه مکان دقیق تجارت خود را پیدا کنید، و مکان دقیق را چند ثانیه لمس نمایید. با اینکار یک پین در مکان مورد نظر نمایان می‌شود:

در مرحله بعد، از گوشه سمت چپ منوی باز شونده را باز کرده و دوباره add a missing place را لمس نمایید تا فرم مربوط به تکمیل اطلاعات باز شود:

با این کار دوباره همان فرمی که در بالا برای ثبت مکان با مرورگر وب دیدیم را در صفحه گوشی خواهید دید و اطلاعات و فیلدها مطابقت کامل دارند. در نهایت بر روی دکمه ارسال (گوشه سمت راست) کلیک کنید و منتظر ثبت مکان جدید در گوگل مپ باشید.

ثبت سایت در گوگل مپ

البته ثبت مکان در گوگل مپ برای وبسایت‌ها نیز به کار می‌رود و می‌تواند یک منبع مهم و به رسمیت شناخته شدن تجارت اینترنتیِ شما در سرتاسر سرویس‌های گوگل شود. برای ثبت وبسایت در گوگل مپ تمام مراحل فوق را بر روی گوشی موبایل و یا دسکتاپ طی نمایید و آدرس دقیق دسترسی به سایت (URL) را وارد فیلد وبسایت نمایید.

از این پس هرگاه نام برند شما و یا جست‌وجویی محلی در رابطه با تجارت شما انجام می‌شود، نتیجه‌ی جست‌وجوی مربوط به وبسایت شما به صورتی برجسته‌تر نمایان خواهد شد که این امر اهمیت ثبت وبسایت در گوگل مپ را نشان می‌دهد.

نتیجه گیری

در این مطلب اهمیت ثبت وبسایت و مکان تجارت در گوگل مپ را ارائه کرده و دو روش کلی برای ثبت مکان در گوگل مپ را بررسی کردیم: ثبت مکان با استفاده از دسکتاپ (یا PC) و پلتفورم مبتنی بر مرورگر وب، و ثبت مکان با استفاده از تلفن همراه هوشمند. در هر دو روش ابتدا مکان مورد نظر را روی نقشه پیدا می‌کنیم و پس از آن تجارت خود را در آن مکان ثبت می‌کنیم. هیچ تفاوتی در هر دو روش ثبت وجود ندارد. برای ارائه اطلاعات دقیق‌تر و بهتر پیشنهاد می‌شود حتماً آدرس وبسایت اینترنتی خود را به صورت کامل در این سرویس وارد نمایید که به رسمیت شناخته شدن تجارت شما کمک کند.

و در نهایت، فراموش نکنید که هر از گاهی نام برند خودتان را جست‌وجو کرده و نتیجه جست‌وجوی برند خود را بررسی کنید که احیاناً توسط رقیبان و یا بدخواهان به نادرستی تغییر نکرده باشد. دلیل این کار این است که گوگل تجارت‌های مبتنی بر ایران را وریفای نمی‌کند و تمام مکان‌های ثبت شده حالت داوطلبانه دارند (یعنی هرکسی می‌تواند مکان را ثبت کرده و یا درخواست اصلاح و ویرایش داشته باشد).

در صورتی که در رابطه با این آموزش و نحوه ثبت مکان در نقشه گوگل سوال یا مشکلی دارید می‌توانید از بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان پرتال پاسخگوی شما باشند.