در دنیای اینترنت هیچ چیزی به اندازه یک سایت کند ملالت آور نیست. وب سایت های کند نه تنها باعث ناراحتی کاربران می شوند بلکه برای مالکان وب سایت ها نیز یک نقطه تاریک و منفی به حساب می آیند. امروزه افزایش سرعت سایت ها به یکی از عوامل مهم در دنیای دیجیتال تبدیل شده است. بهبود سرعت سایت ها باعث بهبود رتبه و افزایش سئوی سایت می شود.

چرا افزایش سرعت سایت ها مهم است ؟

افزایش سرعت سایت باعث می‌شود که کاربران و مخاطبان راحت تر به آنچه مدنظرشان است برسند .همین امر باعث می‌شود که صفحه های بیشتری از سایت شما مشاهده شود. فروش و ارائه خدمات از سایت شما بهتر شود . سئوی سایت شما افزایش پیدا کند و رتبه سایت شما در جستجوی گوگل ارتقاء پیدا کند .

مطالعات رفتاری کاربران اینترنت نشان می دهد که :

• ۴۷ درصد از بازدیدکنندگان انتظار دارند که سایت ها را در کمتر از ۲ ثانیه به صورت کامل بارگذاری شوند.
• ۴۰ درصد از کاربران نیز سایت هایی را که بیشتر از ۳ ثانیه زمان بارگذاری آنها طول بکشد، بدون اینکه از سایت به صورت کامل بازدید کنند، آن را ترک می کنند.امروزه بهبود و افزایش سرعت سایت ها نقش مهمی در بهبود کسب و کار و تجارت آنلاین شما ایفا خواهد کرد . در واقع اجرا شدن سریع سایت ها به یکی از اهداف مهم کسب و کار ها و مدیران وب سایت ها تبدیل شده است. با بهبود سرعت سایت و افزایش سرعت سایت نه تنها شما می توانید سریع تر نتیجه دلخواه کاربران را به آنها نشان دهید بلکه می توانید بازخورد های مثبتی را نیز از جانب آنها دریافت کنید. این بازخورد ها در سایت های فروشگاهی می تواند منجر به خرید کاربران از سایت شود .

درباره افزایش سرعت سایت
افزایش سرعت سایت و تأثیر آن بر روی سئوی سایت

همه مدیران وب سایت ها به این نکته واقف هستند که افزایش سرعت سایت باعث بهبود و ارتقاء سئوی سایت می شود . اگر وب سایت شما خیلی سریع بارگذاری شود باعث می‌شود که رتبه سایت شما در نتایج موتورهای جستجو بالا بیاید.
هر چه که سایت شما سریع تر به درخواست های مشتری پاسخ دهد و سریع تر بارگذاری شود یک امتیاز مثبت در سئوی سایت شما ایجاد می شود . بهبود رتبه سایت در نتایج جست جو باعث می‌شود که رتبه سایت شما به صدر نتایج نزدیکتر شود و با این کار مخاطبین و کاربران سایت شما افزایش پیدا می کند .

چگونه می توان سرعت سایت خود را تست کرد ؟

برای اینکه سرعت سایت خود را تست کنید ابزار های زیادی در اینترنت وجود دارد . در ادامه ما به شما سه ابزار مطرح و پر کاربرد را معرفی می کنیم :

• سرویس Page Speed Insights

یک سرویس رایگان از شرکت گوگل است و می تواند سرعت سایت شما در دستگاه های تلفن همراه و رایانه های رومیزی به خوبی نشان دهد. این سرویس می تواند به صورت تفکیک شده نشان بدهد که عوامل افزایش سرعت سایت شما چیست و مواردی که نیاز به بهبود دارد را مشخص می کند .

• سایت Pingdom

این سایت نیز یکی دیگر از ابزارهای بررسی سرعت سایت در اینترنت است . همچنین این سایت می تواند گزارش مفصلی از وب سایت شما و عواملی که باعث کاهش سرعت سایت زده شده آن را به شما ارائه دهد . این سایت همچنین کارایی سایت شما را بررسی و آن را از نظر بهینه سازی برای افزایش سرعت سایت بررسی می کند و گزارش آن را به صورت دیداری در اختیار شما قرار می دهد .

pingdom.com

• سایت YSlow

این سایت نیز سایت شما را از لحاظ امکانات و روش های افزایش سرعت سایت بررسی می کند و مواردی را که نیاز به بهبود باشد به شما گزارش می دهد . همچنین این سایت می تواند یک افزونه به مرورگر گوگل کروم شما اضافه کنند تا هر زمانی که نیاز داشتید زیر ساخت های سایت خود را از لحاظ افزایش سرعت سایت بررسی کنید.

۹ روش برای افزایش سرعت سایت

راه های زیادی برای افزایش سرعت سایت وجود دارد . این راه ها می توانند بسیار مؤثر باشند. با این حال ممکن است این راه ها برای تمامی سایت ها جوابگو نباشند و یا اینکه هزینه بسیاری را به مدیران وب سایت ها تحمیل کنند. به همین دلیل راه های زیر برای افزایش سرعت سایت و بهبود سئو سایت به شما پیشنهاد می شود :

۱ - بهبود هاست سایت :

هاست سایت در واقع میزبان سایت شما و کاربران شما است. تمام بخش‌ها و افزونه های سایت شما بر روی فضایی که هاست سایت شما در اختیار شما قرار داده است قرار می گیرد . پردازش های سایت شما نیز توسط سخت افزار هاست شما تأمین می شود. پس هرچه که هاست سایت شما امکانات قوی تری داشته باشد از سرعت بالاتری برخوردار خواهد بود.

۲ - فعال کردن قابلیت کش کردن سایت در مرورگرها :

این قابلیت را باید با استفاده از افزونه ها و برنامه های خاص در سایت خود ایجاد کنید. با این کار وقتی کاربر برای اولین بار سایت شما را در مرورگر خود اجرا کند بعضی بخش های سایت در مرورگر کاربر ذخیره می شود و برای دفعات بعدی بخش هایی از سایت شما توسط حافظه کش مرورگر کاربر بارگذاری می شود.
در نتیجه کاربر با سرعت بالاتری سایت شما را مشاهده می کند. این تکنیک یکی از قدیمی ترین وکاربردی ترین تکنیک های افزایش سرعت سایت است . این کار می تواند تا ۴۴ درصد سرعت سایت شما را افزایش دهد. البته این نکته را به یاد داشته باشید که این تکنیک تنها بر روی کاربرانی که مجدد از سایت شما بازدید می کنند جواب می دهد برای کاربران تازه وارد بر روی سایت شما تأثیری ندارد .

کش کردن سایت
۳ - قابلیت فشرده سازی Gzip را فعال کنید

امروزه قابلیت فشرده سازی به عنوان Zip کردن فایل ها در سیستم های کاربران رونق پیدا کرده است. همین تکنیک نیز در دنیای اینترنت و وب سایت ها رواج پیدا کرده است. شما با فشرده سازی بعضی بخش ها در سایت خود با استفاده از قابلیت Gzip می توانید تعداد درخواست هایی که به سمت سایت شما ارائه می شود را کاهش دهید .
با این کار کدهای سایت شما به صورت بسته های فشرده شده و با حجم های بسیار کمتر در سیستم کاربر بارگذاری می شوند و سپس آنها در سیستم کاربر از حالت فشرده خارج شده و سایت شما را به نمایش میگذارند. با این کار شما می توانید تا ۷۰% باعث بهبود و افزایش سرعت سایت خود شوید .
برای فعال سازی قابلیت Gzip در سایت خود بر اساس سیستم مدیریت محتوایی که دارید ( وردپرس ، جوملا و یا دروپال یا هر سیستم دیگری ) می توانید از افزونه و یا کد مربوطه استفاده کنید .

۴  - پاک کردن پلاگین های غیر ضروری

اگر شما از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و یا جوملا و یا دروپال برای وب سایت خود استفاده می کنید، قطعاً از افزونه ها و پلاگین ها استفاده کرده اید . هر افزونه و پلاگینی که بر روی سایت شما نصب شود باعث می‌شود که مقداری از فضا و منابع سخت افزاری هاست شما را به کار بگیرد. این کار باعث می‌شود که سایت شما در عمل کند تر از قبل شود.
به همین دلیل شما باید در هنگام نصب این افزونه ها و پلاگین ها دقت کنید تا باعث کندی سایت شما نشوند. در صورتی که به افزونه و یا پلاگینی نیاز نداری باید آن را از روی سایت خود حذف کنید. حتی این افزونه ها در حالت غیر فعال نیز می توانند از منابع سخت افزاری سایت شما استفاده کنند و باعث کندی سایت شما شوند.

۵ - درخواست های HTTP را کاهش دهید

درخواست های زیادی از جانب مرورگر ها برای سرویس های HTTP ارسال می شود. بعضی از این درخواست در وب سایت ها نیاز نیست. شما می توانید با کم کردن این درخواست نسبت به افزایش سرعت سایت خود اقدام کنید. هر چه درخواست بیشتری به HTTP شما ارسال شود. باعث می‌شود که سایت شما به درخواست بیشتری پاسخ دهد و در نتیجه زمان بیشتری را صرف ارسال پاسخ ها می کند و منابع سخت افزاری را بیشتر درگیر میکند. در نتیجه سایت به صورت خیلی کند به کاربر نشان داده می‌شود .

۶ - بهینه سازی فایل های JavaScript و CSS

فایل های جاوا و اسکریپت های CSS امروزه به بخش های جدا نشدنی وب سایت ها تبدیل شده اند. این فایل ها در هنگام اجرا می توانند تا مقداری زیادی وب سایت شما را کند کنند. به همین دلیل بهتر است که این فایل ها را به صورت بهینه به کار ببرید تا باعث افزایش سایت شما شود .
هر چه تعداد فایل های جاوا و CSS در سایت ها بیشتر شود تعداد درخواست ها به HTTP افزایش پیدا می کند و در نتیجه زمان زیادی صرف پاسخگویی به این درخواست ها و بارگذاری کد ها و فایل های مربوط به می شود. به همین دلیل باید تا جایی که می توان فایل های جاوا و CSS را بهینه سازی کرد تا باعث افزایش سرعت سایت شود. همچنین این کار باعث بهبود سئوی سایت شما نیز خواهد شد . ( بهینه سازی جاوا و CSS یکی از فاکتور های مهم در بهبود سئوی سایت است )

۷ - تصاویر موجود در سایت خود را بهینه سازی و کم حجم کنید

امروزه استفاده از عکس ها در وب سایت ها باعث زیبایی و جلب توجه مخاطبان شده است. هیچ سایتی وجود ندارد که در آن از عکس استفاده نشده باشد. تمامی سایت های فروشگاهی و تجاری بر اساس ارائه تصاویر و عکس های زیبا فعالیت می کنند.
عکس های قرار داده شده در سایت ها ممکن است دارای حجم بالایی باشند هرچه عکس ها کیفیت بالایی داشته باشند حجم بالاتری نیز خواهند داشت . این حجم بالا باعث می شود که سایت شما بسیار کند عمل کرده و زمان زیادی طول بکشد که بر روی سیستم کاربر بارگذاری شود.
شما می توانید از پلاگین ها و افزونه های خاصی برای کاهش حجم عکس ها بدون اینکه باعث افت کیفیت آنها شود، استفاده کنید. همچنین بهترین ابزار برای کاهش حجم عکس ها برنامه Photoshop و قابلیت ذخیره سازی آن بر اساس وب می باشد .

بهینه کردن تصاویر
برای اینکه عکس ها را برای وب سایت ذخیره کنید کلید های CTRL + Alt + Shift + S را باهم فشار دهید و در پنجره مربوطه کیفیت عکس را انتخاب و آن را ذخیره کنید. با اینا شما می توانید تا حد زیادی باعث افزایش سرعت سایت شوید. همچنین قابلیت ماهش حجم عکس ها می تواند باعث بهبود سئوی سایت شما شود.

۸ - انتخاب قالب مناسب برای وب سایت شما

یکی دیگر از بخش های مهم که می تواند تا حد زیادی باعث افزایش سرعت سایت شما شود قالب سایت شما می باشد.شما می توانید با انتخاب قالب مناسب که در آن از آخرین استاندارد های کدنویسی و طراحی در دنیای اینترنت استفاده شده باعث شوید که سایت شما سریع تر بارگذاری شود. قالب مناسب می تواند تا حد زیادی باعث افزایش سرعت سایت شما شود .

۹ - برطرف کردن ایرادات لینک های خراب

یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود سرعت سایت ها پایین بیاید لینک های بلااستفاده و خراب است. شما باید ساختار سایت خود را بررسی کرده و لینک های خراب را تصحیح نمایید. این کار باعث افزایش سرعت سایت شما می شود. همچنین فرآیند تصحیح لینک های خراب یکی از اصول بهبود سئوی سایت می باشد و با این کار سئوی سایت شما نیز بهتر می شود .

داشتن یک وب سایت سریع یکی از آرزوهای مدیران وب سایت ها است. امروزه روش ها و متد های زیادی برای بهبود و افزایش سرعت سایت ها در دنیا ابداع شده است و روز به روز نیز روش های جدیدی در دنیای اینترنت استفاده می‌شود. کاربران نیز با توجه به فعالیت وب سایت ها، خواهان سایت های پرسرعت هستند. شما می توانید با افزایش سرعت سایت باعث ورود تعداد زیادی از کاربران به سایت خود شده و کسب و کار آنلاین خود را رونق ببخشید.

سایت ساز زوپیر

فروشگاه ساز زوپیر

اپ ساز زوپیر

اپلیکیشن ساز زوپیر

طراحی سایت زوپیر