چند روز پیش که در حال تحقیق کلمات کلیدی برای نوشتن مقاله‌های زوپیتا زوپیر بودیم، متوجه شدیم که عبارت "طراحی سایت رایگان" در ماه حدود 180 بار در موتور جستجوی گوگل جستجو می‌شود! این آمار نشان‌دهندۀ این است که افراد زیادی به دنبال ایجاد سایت، آن هم بدون پرداخت پول هستند. 

این بود که تصمیم گرفتیم به این موضوع پرجستجو بپردازیم و بررسی کنیم آیا می‌توان به این موضوع استناد کرد. ما قصد داریم در این مقاله ادعای برخی سایت‌ها در مورد طراحی سایت رایگان را بررسی کنیم و ببینیم که اصلاً "طراحی سایت رایگان" شدنی است یا نه؟! شاید فقط برای فریب مخاطبان چنین ادعاهایی وجود دارد. با ما همراه باشید تا در مورد برخی از این ادعاها که احتمالا از آن چیزهایی به گوشتان خورده است صحبت کنیم. در نهایت با اطلاعاتی که به‌دست خواهید آورد می‌توانید تصمیم‌گیری کنید.

ادعای اول: با وردپرس، رایگان سایت بسازید

«وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان است.» جمله‌ای که به وفور آن را در سایت‌ها می‌بینیم یا از گوشه و کنار در مورد آن می‌شنویم. 

بسیاری از افراد با این تصور تصمیم می‌گیرند طراحی سایت خود را با وردپرس انجام دهند. اما وقتی وارد عمل می‌شوند و با هزینه‌های آن مواجه می‌شوند متوجه می‌شوند این فقط یک ادعای فریب‌دهنده بود است. زمان زیادی نیاز نیست تا این موضوع را متوجه شوید. برای طراحی سایت با وردپرس از همان شروع کار باید هزینه‌ای بابت خرید هاست و دامنه بپردازید.

 اگر بخواهید یک دامنه com. و یک فضای هاست حداقل داشته باشید این هزینه حدود 400-500 هزار تومان است. بسته به حجم اطلاعاتی که می‌خواهید روی سایت قرار دهید باید میزان هاست بیشتری بخرید. این هزینه‌ها بصورت دوره‌ای تکرار می‌شود نه اینکه فقط یک‌بار آن را بپردازید! این تنها بخشی از هزینه طراحی سایت با وردپرس است. مثل خرید زمین برای ساخت ساختمان است!

همان‌طور که برای ساخت خانه باید هزینه‌هایی برای طراحی داخلی و خارجی آن صرف کنید، برای طراحی سایت با وردپرس نیز این هزینه‌ها وجود دارد. مگر اینکه بخواهید یک سایت ساده بدون هیچ امکانات و قابلیت‌های خاصی داشته باشید. 

بعد از نصب وردپرس سایت‌تان به قالب و افزونه‌هایی احتیاج دارد. تعداد زیادی قالب و افزونه برای وردپرس طراحی شده و برخی از آن‌ها حتی رایگان هستند. اما اگر بخواهید سایتی منحصر داشته باشید نیازتان با این‌ها برطرف نمی‌شود. مثلا گاهی مجبورید از یک قالب سفارشی که خاص خودتان طراحی شده استفاده کنید. یا اینکه برای بالا بردن قابلیت‌های سایت‌تان بخواهید برای افزونه‌های خاصی هزینه کنید. بد نیست این را هم بدانید که هزینۀ قالب و افزونه از 50 هزارتومان شروع می‌شود تا چندین میلیون می‌رسد.

هنوز تمام نشده است! در جریان کار با وردپرس احتمالا با مشکلاتی روبرو می‌شوید که برای رفع آن‌‌ها ناچارید هزینه کنید. مقدار این هزینه بسته به مشکلاتی که برایتان پیش آمده متفاوت است. اگر بخواهید مجموع این هزینه‌ها را در نظر بگیرید چیز کمی نمی‌شود. پس اگر هدفتان طراحی سایت کاملا رایگان است دور وردپرس را خط بکشید!


ادعای دوم: سایت ساز‌هایی وجود دارند که رایگانند

سایت ساز ابزاری است که با کمک آن می‌توانید سایت خود را بدون نیاز به کدنویسی طراحی و مدیریت کنید. در مقالۀ دیگری از بلاگ به‌طور مفصل در مورد سایت‌سازصحبت کرده‌ایم که اگر می‌خواهید بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید. استفاده از سایت‌ساز این مزیت را برایتان دارد که نیازی به خرید هاست ندارید. حتی در برخی موارد دامنه رایگان هم در اختیار شما قرار می‌دهند.

البته به این معنی نیست از صرف هزینه هاست و دامنه فارغ هستید. این هزینه در هر سایت‌سازی که می‌بینید عموما در یکی از سه دستۀ زیر جای می‌گیرند:

  1. حالت پایه آن‌ها رایگان است ولی برای استفاده از امکانات بیشتر باید پول پرداخت کنید. (مانند Wix)
  2. هزینه سالانه می‌گیرند. (مانند Portal)
  3. از فروش شما سود می‌گیرند. (مانند سازیتو)

اگر سایت سازی وجود دارد که خارج از این سه حالت است و کاملاً رایگان کار می‌کند خوشحال می‌شویم آن را به ما معرفی کنید :)

ادعای سوم: طراحی سایت رایگان = طراحی سایت خیلی ارزان

شاید تیتر ادعای سوم کمی گیج‌کننده باشد. منظورمان سایت‌هایی است که هنگام جستجوی عبارت "طراحی سایت رایگان" در نتایج گوگل ظاهر می‌شوند. اما وقتی وارد سایتشان می‌شوید، می‌بینید که منظورشان از طراحی سایت رایگان، طراحی سایت خیلی ارزان (به تعبیر خودشان) بوده و برای بسته‌های مختلفشان هم تعرفه‌های مختلفی دارند. این را هم بگوییم کیفیت سایت‌های آماده‌ای که ارائه می‌کنند در سطح پایینی است؛ حتی با دریافت هزینه.

اگر خودتان هم همین الان "طراحی سایت رایگان" را در گوگل جستجو کنید با تعدادی از این سایت‌ها روبرو می‌شوید. فقط کافیست سایت را باز کنید و تفاوت چیزی که همان ابتدا گفته‌اند و تعرفه‌های سایت را ببینید. برای جذب مخاطب دست به هرکاری می‌زنند! شما از آن دست مخاطبانی که فریب می‌خورند نباشید.

بالاخره چه کار کنیم؟

بگذارید خیالتان را راحت کنیم: هیچ‌کس به‌صورت رایگان برای کسی کاری انجام نمی‌دهد، آن هم طراحی سایت که پروسه‌ای وقت‌گیر و هزینه‌بر است! پس اگر جایی با این ادعا روبرو شدید بدانید که کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است. حتی اگر هم خواستید این کار را انجام دهید انتظار داشتن یک وب‌سایت خوب و کارا نداشته باشید. 

این‌ها نمونه‌های بارزی از ادعاهایی که می‌شود بود. اگر وارد این پروسه شوید با انواع ادعاها مواجه می‌شوید و در نهایت می‌بینید تنها زمانتان تلف شده و کاری از پیش نبرده‌اید. به‌جای آن به‌دنبال یک راهکار منطقی برای طراحی سایت و جستجو در مورد سیستم‌های مختلف طراحی سایت باشید. 

سامانه و سایت ساز زوپیر

سایت ساز زوپیر

فروشگاه ساز زوپیر