وردپرس محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا است که امکان ساخت سایت را به شما خواهد داد. اما برای اینکه بتوانید از این سیستم برای ساخت سایت استفاده کنید نیاز به داشتن آشنایی کافی با این سیستم دارید. این سیستم به صورت رایگان در دسترس قرار دارد که امکان ساخت سایت‌های ساده را به شما خواهد داد، اما اگر نیاز به امکانات حرفه‌ای و قالب شیک داشته باشید، لازم است که برای آن هزینه کنید. از سوی دیگر به دلیل اینکه سیستم نیازمند هاست و دامنه می‌باشد، لازم است که پیش از هر چیزی هاست مناسب با وردپرس خریداری کنید.

نصب وردپرس هیچ دشواری خاصی ندارد و در این آموزش قصد داریم به صورت خیلی خیلی ساده، سیر تا پیاز نصب وردپرس بر روی هاست را به شما آموزش دهیم. نصب وردپرس در این آموزش به صورت تصویری و گام به گام است که به سادگی می‌توانید کلیه مراحل را درک کرده و بدون هیچ گونه مشکلی در نهایت وردپرس را بر روی هاست خود نصب کرده و سایت ساده خود را در زمانی کوتاه بسازید.

البته اگر نیاز به داشتن سایت حرفه‌ای به روشی ساده‌تر و در عین حال با هزینه کمتری دارید، یک پیشنهاد برای شما داریم. سایت ساز پرتال که می‌توانید 7 روز به صورت رایگان آن را تست کنید.

ساخت سایت تا پیش از اینکه سیستم‌ های سایت ساز (SAAS) مانند سایت ساز زوپیر به وجود آیند، محدود به استفاده از سایت ساز اختصاصی یا CMS هایی نظیر وردپرس بود.

مشکل عمده‌ای که در هر دو این موارد وجود داشت این بود که کارهای پیچیده‌ای را باید برای ساخت سایت طی می‌کردید که نیاز به داشتن اطلاعات تخصصی هم باعث زمان‌بر شدن مراحل ساخت سایت شده بود. این پیچیدگی‌ها شامل خرید هاست، خرید دامنه، نصب و راه اندازی سیستم، نصب قالب دلخواه، نصب ماژول‌ها، تامین امنیت سایت و بسیاری از این موارد بودند.


سایت سازهایی مثل وردپرس به دلیل داشتن دانش تخصصی برای مدیریت سایت، همواره نیاز به یک پشتیبان و توسعه دهنده دارند که همین مسئله باعث افزایش هزینه نگهداری سایت خواهد شد.


اما با به وجود آمدن سایت سازهایی نظیر زوپیر، انقلابی در ساخت سایت به وجود آمد. عمده مشکلات و موانعی که برای ساخت سایت نیاز بود توسط سایت سازها برطرف شده و دیگر با مراحل پیچیده روبه‌رو نیستید.

همه چیز با پر کردن چند فرم ساده آغاز می‌شود. در کمتر از چند دقیقه و بدون نیاز به خرید هاست و دامنه سایت شما آماده و تحویل داده خواهد شد. گذشته از همه این‌ها هزینه‌های لازم برای ساخت، افزایش امکانات و پشتیبانی سایت به حداقل خواهد رسید.

در این مقاله قصد داریم به نحوه نصب وردپرس بر روی هاست بپردازیم. در نهایت یک پیشنهاد فوق العاده به شما می‌دهیم که ببینید برای ساخت سایت گزینه ساده‌تر و در عین حال پیشرفته‌تری هم وجود دارد.

برای نصب وردپرس بر روی هاست چه چیزهایی لازم است؟

در هر سیستم سایت ساز که به صورت CMS ارائه شده است، برای راه اندازی و نصب آن نیاز به خرید هاست و دامنه دارید. هاست فضایی است فایل‌های سایت و پایگاه داده یک سایت روی آن قرار می‌گیرد و منظور از دامنه هم همان آدرس اینترنتی است که در مرورگر برای نمایش یک سایت وارد می‌کنیم.

هاست و دامنه باید به یکدیگر متصل باشند تا امکان ارتباط و دسترسی به سایت از طریق دامنه انجام گیرد. این اتصال از طریق تنظیم کردن Name Server های دامنه روی DNS هاست انجام می‌گیرد که به محض وارد کردن آن‌ها تا 72 ساعت زمان نیاز است تا هاست و دامنه به هم متصل شوند.

آموزش نصب وردپرس بر روی هاست

پس از متصل شدن دامنه و هاست به یکدیگر، باید مراحل زیر را برای نصب وردپرس بر روی هاست دنبال کنید.

 1. دانلود سیستم مدیریت محتوا وردپرس از سایت رسمی وردپرس
 2. آپلود فایل وردپرس در هاست
 3. خارج کردن اسکریپت وردپرس از حالت فشرده
 4. ورود به هاست سی پنل و ساخت دیتابیس(پایگاه داده) جدید
 5. ورود به آدرس دامنه و وارد کردن اطلاعات دیتابیس(مراحل نصب وردپرس)
 6. وارد کردن تنظیمات سایت شامل عنوان سایت، نام کاربری، رمز و آدرس ایمیل مدیر
 7. اتمام مراحل نصب و ورود به وردپرس

در این آموزش ما از هاست Cpanel برای نصب wordpress استفاده کرده‌ایم. کلیه این مراحل در سایر است‌ها مانند Direct Admin یا Plesk نیز به همین شکل است، با این تفاوت که محیط و ظاهر کمی متفاوت است.

مرحله اول: دانلود وردپرس از سایت رسمی

ابتدا وردپرس را از مخزن رسمی خود دانلود کنید. برای این منظور به آدرس fa.wordpress.org وارد شده و مشابه تصویر زیر روی دکمه دریافت وردپرس کلیک کنید.

سپس روی دکمه دریافت وردپرس فارسی کلیک کرده و منتظر بمانید فایل به صورت کامل دانلود شود.

توجه کنید که اگر به فکر امنیت سایت خود هستید و نمی‌خواهید مشکلی در آینده برای شما پیش آید حتما از این آدرس برای دانلود وردپرس استفاده کنید.

مرحله دوم: آپلود وردپرس در هاست

وارد هاست خود شده و روی دکمه file manager کلیک کنید. از آنجایی که در این آموزش از هاست سی پنل استفاده شده، برای ورود به هاست باید به انتهای آدرس دامنه از عبارات 2082: یا 2083: مانند www.site.com:2082 استفاده کرد. در این صورت صفحه ورود سی پنل مشابه تصویر زیر نمایش داده می‌شود که باید نام کاربری و رمز عبور خود را در آن وارد کنید.

بعد از ورود به هاست روی گزینه File manager کلیک کنید تا به محیط مدیریت فایل‌ها در هاست هدایت شوید.

وارد پوشه public_html شده و مشابه تصویر زیر روی دکمه دکمه Upload کلیک کنید.

در این مرحله فایل دانلود شده وردپرس که با فرمت zip. دانلود کردید را برای آپلود در هاست انتخاب کنید. روی Select File کلیک کرده و سپس با انتخاب فایل منتظر بمانید تا آپلود به صورت 100٪ کامل شود.

حالا مجددا وارد مسیر public_html شوید. در این صورت مشابه تصویر زیر فایل وردپرس که با فرمت zip دانلود کردید را مشاهده می‌کنید که باید ابتدا آن را از حالت فشرده خارج کنید.

مرحله سوم: خارج کردن فایل وردپرس از حالت فشرده

روی فایل zip. راست کلیک کرده و گزینه Extract را انتخاب کنید. با انجام این کار پوشه‌ها و فایل‌هایی که درون پوشه وردپرس در این فایل زیپ قرار دارند خارج خواهند شد که اسکریپت وردپرس را تشکیل می‌دهند.

پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز می‌شود که باید روی دکمه extract file کلیک کنید تا فایل وردپرس از حالت فشرده خارج شده و در مسیر public_html قرار گیرد.

فایل‌های وردپرس درون پوشه wordpress قرار دارند که بعد از خروج از حالت فشرده، پوشه wordpress به public_html اضافه می‌شود. در این مرحله لازم است وارد این پوشه شده و کلیه فایل‌ها و پوشه‌های درون آن را به Public_html منتقل کنید.

برای این منظور با دابل کلیک کردن وارد پوشه wordpress شده و سپس از بالای صفحه روی دکمه Select All کلیک کنید. بعد از اینکه کلیه فایل‌ها و پوشه‌ها انتخاب شد، راست کلیک کرده و گزینه Move را انتخاب کنید.

در این صورت پنجره‌ای مشابه تصویر زیر نمایش داده خواهد شد که در این مرحله باید مسیر public_html را برای انتقال انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Move File کلیک کنید.

مرحله چهارم: ساخت پایگاه داده وردپرس

وردپرس از پایگاه داده mysql یا mariaDB برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. کلیه اطلاعات سایت که مربوط به کارهای پردازشی است از طریق دیتابیس انجام می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که دیتابیس حکم مغز یک سایت را دارد.

برای ساخت دیتابیس وردپرس به صفحه اصلی سی پنل رفته و مشابه تصویر زیر از بخش DATABASES روی گزینه mysql databases کلیک کنید.

نام دیتابیس خود را در فیلد Create New Database وارد کنید. یک نام دلخواه مانند site را در فیلد مورد نظر وارد کرده و سپس روی دکمه Create Database کلیک کنید. بهتر است که برای امنیت بهتر از یک نام بی معنی استفاده کنید.

در این صورت دیتابیس ساخته شده و در صفحه جدید پیام سبز رنگ با عنوان Added the database نمایش داده خواهد شد. روی دکمه go back کلیک کنید تا مجددا به تنظیمات دیتابیس برگردید. در این مرحله باید در قسمت Add New User یک نام کاربری برای دیتابیس خود انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم از یک نام متفاوت در این بخش استفاده کنید که از نام دیتابیس جدا بوده و دیتابیس شما امنیت بیشتری داشته باشد. بعد از وارد کردن نام دو فیلد مربوط به رمز را نیز باید پر کنید.

برای اینکه از رمز قوی استفاده کنید، بهتر است روی دکمه Generate Password کلیک کنید که رمز پیشنهادی از سوی خود سی پنل استفاده شود.برای استفاده از این رمز نیز تیک گزینه I have copied this password in a safe place را فعال کرده و در نهایت روی دکمه use password کلیک کنید تا این رمز در فیلدهای رمز مشابه تصویر زیر قرار داده شود. بعد از نمایش رمز آن را در جایی یادداشت کنید، چرا که برای نصب وردپرس به آن نیاز داریم.

روی دکمه Create User کلیک کنید تا پیام سبز رنگ موفقیت آمیز بودن انتخاب نام کاربری دیتابیس به صورت You have successfully created a MySQL user named نمایش داده شود. مجددا روی دکمه go back کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات دیتابیس برگردید. در این مرحله به بخش Add User To Database برسید مراجعه کنید.

مشابه تصویر فوق، ابتدا از فیلد USER نام کاربری دیتابیس خود را انتخاب کنید. سپس از فیلد DATABASE نیز نام دیتابیس که در مرحله اول ساخت دیتابیس وارد کردید را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Add کلیک کنید.

در این صورت وارد صفحه‌ای مشابه تصویر زیر می‌شوید که باید تیک گزینه ALL PRIVILEGES را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Make Changes کلیک کنید.

مرحله پنجم: ورود به مرحله نصب وردپرس بر روی هاست

در این مرحله آدرس دامنه خود را در مرورگر وارد کرده و به آن مراجعه کنید. سپس مشابه تصویر زیر از بین لیست زبان‌های موجود یکی از زبان‌ها را انتخاب کنید.

در این مرحله با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر روبه‌رو خواهید شد که باید روی دکمه بزن بریم! کلیک کنید تا به مرحله بعدی هدایت شوید.

در این صورت وارد مرحله‌ای مشابه تصویر زیر خواهید شد که باید اطلاعات دیتابیس خود را در آن وارد کنید.

 • نام پایگاه داده: در این فیلد باید نام پایگاه داده را که در مرحله ساخت سوم هنگام ساخت دیتابیس انتخاب کردید را وارد کنید. در اینجا ما نام پایگاه داده sadeghii_site استفاده کردیم که از همین نام باید استفاده کنیم.
 • نام کاربری: در این فیلد هم باید نام کاربری پایگاه داده وردپرس خود را وارد کنید. در اینجا هم ما از نام sadeghii_siteuser در هنگام ساخت دیتابیس استفاده کردیم که باید همین نام را وارد کنیم.
 • رمز: در این فیلد هم رمزی که برای دیتابیس وردپرس انتخاب کردید را وارد کنید. باز هم لازم است که اشاره کنیم برای داشتن یک پایگاه داده با امنیت بالا بهتر است از گزینه Generate Password خود سی پنل برای ساختن رمز استفاده کرده باشید.
 • میزبان پایگاه داده: این فیلد را تغییر ندهید.
 • پیشوند جدول: هر سایت دارای یک پایگاه داده است که اطلاعات حیاتی سایت در آن قرار دارند. با ایجاد ارتباط بین پایگاه داده و فایل‌های موجود در هاست که در مسیر public_html قرار دارد، اطلاعات سایت توسط مفسرها و php پردازش شده و در نهایت یک سایت برای ما لود می‌شود. وردپرس برای اینکه از سرقت اطلاعات جلوگیری کند از پیشوند جداول استفاده کرده است. در حالت عادی این پیشوند روی _wp قرار دارد که برای افزایش امنیت وردپرس بهتر است این پیشوند را روی یک گزینه دلخواه مثل _sit انتخاب کنید.

بعد از پر کردن فیلدها طبق توضیحات ارائه شده، روی دکمه فرستادن کلیک کنید تا صحت اطلاعات وارد شده بررسی شده و با صفحه زیر مواجه شوید.

روی دکمه راه‌اندازی نصب کلیک کنید تا به مرحله وارد کردن تنظیمات ورود به وردپرس هدایت شوید.

مرحله ششم: وارد کردن تنظیمات ورود به وردپرس

در این مرحله به صفحه وارد کردن اطلاعات پایه‌ای سایت مانند نام، نام کاربری مدیر، رمز و ایمیل وارد خواهید شد.

 • عنوان سایت: در این فیلد عنوان یا همان نام سایت را وارد کنید.
 • نام کاربری: در این فیلد نام کاربری مدیر سایت را وارد کنید. از این نام کاربری برای ورود به مدیریت وردپرس استفاده خواهد شد؛ جهت افزایش امنیت وردپرس از عبارات ساده‌ای مثل admin یا modir استفاده نکنید.
 • رمز انتخابی: در این فیلد وردپرس به صورت خودکار یک رمز برای شما در نظر خواهد گرفت. که از امنیت بالایی برخوردار است. اما اگر مایل به استفاده از رمز دلخواه هستید می‌توانید رمز خود را وارد کنید. سعی کنید تا از یک کلمه عبور قوی که شامل اعداد، سمبل‌ها و حروف بزرگ و کوچک ایت استفاده کنید. همچنین اگر از رمز ضعیفی استفاده کنید، تیک گزینه تایید رمز نمایش داده خواهد شد که برای استفاده از این رمز سست حتما لازم است که این گزینه به منظور دادن اجازه استفاده از رمز دلخواه از سمت وردپرس فعال کنید.

 • ایمیل: در این فیلد هم آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
 • با فعال و غیرفعال کردن تیک گزینه نمایش به موتورهای جستجو هم می‌توانید وضعیت ایندکس سایت در موتورهای جستجو را تعیین کنید. اگر هنوز سایت شما به صورت کامل طراحی نشده، بهتر است تیک این گزینه را فعال کنید تا بعد از نهایی شدن طراحی، ایندکس شدن سایت در گوگل انجام شود.

در نهایت روی دکمه راه‌اندازی وردپرس کلیک کنید تا عملیات نصب وردپرس بر روی هاست cpanel به صورت کامل تکمیل شود. در این صورت با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر روبه‌رو می‌شوید که باید روی دکمه ورود جهت هدایت شدن به صفحه ورود در مدیریت وردپرس هدایت شوید.

مرحله هفتم: پایان مراحل نصب وردپرس بر روی هاست و ورود به مدیریت وردپرس

با وارد شدن به صفحه ورود وردپرس که به صورت site.com/wp-admin یا site.com/wp-login.php در دسترس است، وارد صفحه‌ای مشابه تصویر زیر خواهید شد.

حال می‌توانید با نام کاربری و رمز عبوری که در مرحله قبل انتخاب کردید وارد مدیریت وردپرس شده و به مدیریت سایت خود بپردازید.

ساخت سایت با سایت ساز زوپیر

تا اینجای کار با مراحل نصب وردپرس آشنا شدید و دانستید که برای ساخت یک سایت با استفاده از وردپرس به چه چیزهایی نیاز است و چه مراحلی باید طی شود. شما می‌توانید یک کاربر تازه وارد در وردپرس باشید که قرار است برای اولین بار از آن استفاده کنید، یا اینکه کاربری باشید که پیش از این، حداقل تجربه استفاده برای یک بار از وردپرس را داشته است. خب، چطور تجربه‌ای بود؟

بیایید تجربه‌ای متفاوت و لذت بخش را حتی شده برای 7 روز به صورت کاملا رایگان تست کنیم. پیشنهاد ما استفاده از سایت ساز زوپیر برای ساخت انواع سایت و فروشگاه اینترنتی است. چه برای شمایی که قبلا از وردپرس استفاده کردید و چه شمایی که به کمک این آموزش با مراحل نصب وردپرس آشنا شدید، این پیشنهاد را داریم.

سایت ساز زوپیر چیست؟ چرا باید از آن استفاده کنیم؟

سایت ساز زوپیر یک سیستم کاملا آماده است که همه موارد مورد نیاز برای ساخت سایت در آن پیاده سازی شده است. این موارد شامل فضای میزبانی، دامنه، تیم پشتیبانی و توسعه هستند که با دست به دست هم دادن و قرارگیری در کنار هم، امکان ساخت سایت را به شما خواهند داد. اگر با سایت ساز آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنم مقاله سایت ساز چیست؟را مطالعه کنید.

سایت ساز و فروشگاه ساز زوپیر برای هر فرد مبتدی و حرفه‌ای می‌تواند بهترین، ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین انتخاب باشد. با استفاده از زوپیر در زمان و هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد و به راحتی و با خیالی آسوده می‌توانید یک سایت کاملا حرفه‌ای را با سرعت بالا داشته باشید.

7 روز تست رایگان سایت ساز زوپیر

ما به شما 7 روز تست و استفاده از این سیستم را به صورت رایگان می‌دهیم. در این 7 روز می‌توانید بدون پرداخت 1 ریال هزینه سایت یا فروشگاه اینترنتی خود را با امکانات کاملا حرفه‌ای ایجاد کنید.

با رسیدن به انتهای این 7 روز با خود صاف و صادق باشید؛ به شما قول می‌دهیم که زوپیر را انتخاب خواهید کرد، به این دلیل که:

1- نیاز به خرید هاست و دامنه ندارید

همانطور که در این آموزش مشاهده کردید، برای استفاده از وردپرس یا هر CMS دیگر، نیاز به خرید هاست و دامنه دارید تا وردپرس را روی آن نصب کنید. به طور متوسط برای خرید هاست مناسب و دامنه در طول یک سال نیاز به پرداخت حداقل 200.000 تومان خواهید داشت.

اما زوپیر فضای لازم برای مدیریت فایل‌های سایت و دامنه مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد داد.

2- محیطی ساده و آسان در اختیار شماست

مدیریت سایت می‌تواند کار دشوار و پیچیده‌ای باشد. اگر چیدمان مدیریت منوها در یک سایت ساز زیاد باشد، ممکن است با کوچکترین حواس پرتی مشکلاتی را ایجاد کنید.

محیط مدیریت زوپیر به صورت ساده با ظاهری مناسب در اختیار شما قرار می‌گیرد. کافی است به هر بخش از تنظیمات و قابلیت‌های سایت خود رفته و به بخش‌های مختلف هر یک از آنها دسترسی داشته باشید. برای استفاده از این محیط مطمئنا نیاز به هیچگونه راهنمایی نخواهید داشت؛ اگر هم احیانا سوالی پیش آمد پایگاه آموزشی و تیم پشتیبانی 24 ساعته در کنار شماست.

3- تیم پشتیبانی قوی در کنار شماست

در ساخت سایت با استفاده از CMS ها نیاز به پشتیبان و توسعه دهنده داریم که بتواند مشکلات سایت را برطرف کرده و شخصی سازی‌های لازم در آن را ایجاد کند. حتی اگر فرض کنیم که خود شما تخصص این کار را داشته باشید، مطمئنا محدودیت زمانی که برای کارهای مختلف دارید کمی کارها را کند خواهد کرد.

تیمی از کارشناسان به صورت رایگان در کنار شماست که به روش‌های گوناگون آموزش استفاده از سیستم یا رفع مشکلات را به شما ارائه کند. در حالتی که در هنگام استفاده از وردپرس برای داشتن یک پشتیبان با این مقدار پاسخ دهی به درخواست‌ها باید هزینه‌ای بیش از 500.000 تومان پرداخت کنید.

4- به امکانات کامل دسترسی دارید

چه بخواهید یک سایت راه‌اندازی کنید، چه فروشگاه اینترنتی و چه سایت خدماتی، پیشنهاد ما فوق العاده است. زوپیر همه امکانات لازم را برای هر سایتی فراهم کرده است.

برخی از این امکانات عبارتند از:

 • امکان ساخت ایمیل روی دامنه شخصی
 • مدیریت فایل پیشرفته
 • سئو مناسب بر اساس جدیدترین فاکتورهای سئو گوگل
 • ارائه SSL رایگان
 • ساخت انواع فرم خبرنامه و تماس
 • طراحی واکنشگرا(Responsive) و قالب‌های متنوع
 • امکان ساخت وبلاگ جدا روی سایت
 • امکان ساخت فروشگاه فایل یا فروش محصولات فیزیکی
 • دسترسی به آمارگیر پیشرفته
 • اطلاع رسانی پیامکی و ایمیلی
 • امکان ساخت صفحه پرداخت آنلاین یا ایجاد کیف پول شخصی در سایت
 • امکان افزودن کاربر با دسترسی‌های مختلف
 • سیستم امتیازدهی و لایک مطالب با امکان نمایش امتیاز ستاره‌ای در گوگل

و بسیاری از امکانات متنوع دیگر که با مراجعه به صفحه تعرفه‌ها می‌توانید کلیه این امکانات را مشاهده کنید.

کافی است هر قابلیت دلخواه را از محیط ساده مدیریت سایت انتخاب کرده و بدون حتی یک خط کدنویسی از آن استفاده کنید.

پس فرصت را از دست نداده و به صورت کاملا رایگان به مدت یک هفته با این سیستم کار کنید، سایت خود را بسازید و یک مقایسه در حالتی که از CMS ها داشته باشید انجام دهید. کدام روش ساخت سایت کم هزینه‌تر، کارآمدتر و موثرتر است؟