اگر سایتی را راه اندازی کردید، برای اینکه بتوانید در زمان حال و یا آینده بیشتر خود را نشان دهید، باید یک صفحه در مورد ما بنویسید. صفحه «در مورد ما» خیلی مهم است و به کسانی که به سایت شما رجوع می کنند، توضیح می دهد که شما چه کسانی هستید؟، چه کسب و کاری دارید؟ و هدفی که در راه اندازی کسب و کار داشتید چیست. بسیاری از اشخاص در وبسایت خود برای توضیح دادن به سوالات بالا از مطالب بسیار طولانی و یا برعکس مطالب بسیار کوتاه و ناقص استفاده می کنند که این کار باعث از بین رفتن اعتبار شرکت خواهد شد. بنابراین برآن شدیم تا در این مقاله به سوالی که تحت عنوان چگونه یک صفحه درباره ما بنویسیم؟ وجود دارد پاسخ داده و به نمونه صفحه درباره ما که باید از آن استفاده کنید بپردازیم.

چگونه یک صفحه درباره ما بنویسیم؟

بسیاری از افراد و حتی خود ما وقتی به دنبال محصول یا خدماتی هستیم، برای خرید آن به وب سایت رجوع کرده و پس از جستجو زیاد در سایت های مختلف کالا یا محصولات خود را می خریم و اصلا به صفحه «در مورد ما» توجه نمی کنیم و در واقع ایرادی هم به کار ما وارد نیست.

ولی زمانی که یک کاربر به مشتری تبدیل می شود یعنی تمام محصولات خود را از یک سایت مشخص خرید می کند تازه این سوالات برایش پیش می آید که:

  • آیا شرکتی که از آن خرید می کنم واقعا شرکت بزرگ و معتبری است؟
  • شرکت عمومی است یا خصوصی؟
  • چند سال است که فعالیت می کند؟
  • مقر اصلی آن در کجا قرار دارد؟
  • خدمات و ارزش های اصلی شرکت چیست؟
  • به چه دلایلی باید از این شرکت خرید کنم و دیگر شرکت ها را رها کنم؟

در این زمان است که صفحه «درباره ما» به کار می آید و مشتری به جواب سوالهایش دست پیدا خواهد کرد و اگر در توضیح آن و پاسخ دادن به این دست سوالات مطالب خوبی ننویسید، به سرعت مشتری شما سایت را رها خواهد کرد و فروش شما دوام زیادی نخواهد داشت. 

اگر خودتان طراح سایت باشید و سایت شرکت خود را طراحی کنید یا اینکه به عنوان مدیر سایت خود باشید بیشتر تمرکز شما در سایت، قرار دادن محصولات و نوشتن محتوای جذاب در مورد محصولات و طراحی داخلی سایت می باشد و همین موضوع باعث کاهش تمرکز شما بر روی صفحه در مورد ما و اطلاعات تماس با ما می شود.

بسیاری از شرکت های بزرگ و موفق به سوالاتی که در ذهن مشتریان پیش می آید توجه کرده و یک رابطه دوطرفه بین مشتری و شرکت برقرار می کنند که صفحه در مورد ما می تواند اولین گام برای رسیدن به این هدف باشد. در ادامه مقاله در مورد اهمیت صفحه در مورد ما و نکاتی که باید در صفحه در مورد ما رعایت شود را توضیح می دهیم.

1-اعتماد سازی به وسیله صفحه در مورد ما

قبلا بیشتر معاملات بین مشتریان و فروشنده به صورت حضوری و تماس از نزدیک انجام می شد، اما با پیشرفت تکنولوژی و همچنین روی کار آمدن اینترنت، شرایط معاملاتی تغییر کرده است. و تمامی معاملات از طریق وبسایت و غیرحضوری انجام می شود و صفحه در مورد ما باید بتواند اطمینان و اعتماد لازم را برای برقراری روابط معاملاتی را علاوه بر توضیحات خود شرکت در فروش و عرضه محصولات به کاربران بدهد.

2- صفحه در مورد ما باید چگونه نوشته شود

آنچه در این مقاله از اهمیت زیادی برخوردار است این است که بدانید چگونه باید صفحه در مورد ما را بنویسید که دچار اشتباه نشوید و مشتریان شما بتوانند پاسخ قانع کننده ای در مورد سوالات خود درباره شرکت گرفته و از همه مهمتر دعوت کننده کاربران به سایت شما باشد.

2-1- نوشتن داستان تشکیل شرکت

حتما در صفحه درباره ما داستان بوجود آمدن شرکت را بنویسید، که چه عواملی باعث ایجاد انگیزه برای راه اندازی شرکت شده است و آن را به وسیله یک timeline به اشتراک بگذارید. امروزه بیشتر افراد در ایران تحصیل کرده هستند و دوست دارند در مورد نحوه فعالیت شرکت اطلاعات کسب کنند و با کسب دلایل مشخص نسبت به خرید محصول از شرکت اقدام کنند. تهیه داستان راه اندازی شرکت و نحوه تولید و کسب و کار شما و همچنین انگیزه ای که برای راه اندازی شرکت داشته اید می تواند زمینه ساز افزایش بازدیدکننده به سایت و تبدیل کاربر به مشتری را برای شما هموار کند.

2-2- قرار دادن تصاویر پرسنل و نوشتن داستان افراد

حتما در صفحه در مورد ما بعد از نوشتن داستان شرکت و نحوه راه اندازی آن، در مورد بنیان گذاران شرکت و مدیرانی که در شرکت مشغول به کار هستند توضیحات مناسبی ارائه دهید و در مورد این افراد و سابقه فعالیت آنها بنویسید و همچنین افرادی که به طور مستقیم با مشتریان ارتباط دارند را معرفی کنید، این کار باعث جلب توجه کاربران و اعتماد آنها به شرکت می شود. برای درک بیشتر معرفی پرسنل شرکت تصاویر آنها را نیز قرار دهید چون این کار تاثیر بسیار خوبی بر روی مشتریان خواهد گذاشت.

2-3- نوشتن خصوصیات شرکت

در مورد خصوصیات و مزایایی که شرکت شما ارائه می دهد حتما مطالب خوبی را بنویسید و تا آنجا که به منافع شرکت لطمه وارد نمی شود از ذکر و نشان دادن هویت استفاده کنید. 

2-4- خودمانی نوشتن صفحه در مورد ما

صفحه در مورد ما باید به گونه ای نوشته شود که مشتری یا کاربر تصور کند که خود صاحب شرکت یا مدیر آن را نوشته است و نبایستی طوری تنظیم شود که خواننده بفهمد شخص دیگری آن را نگاشته است. استفاده از کلمات اول شخص مفرد و جمع یعنی «من» و «ما» در نوشتن صفحه در مورد ما بهتر و مناسبتر می باشد. سعی نکنید در نوشتن صفحه در مورد ما از کلمات سنگین و پیچیده استفاده کنید که خواننده را دچار سر در گمی کند، بلکه باید سعی کنید نوشتار شما کاملا روان و با استفاده از کلمات ساده، قابل فهم و خودمانی باشد، که این حس را به خواننده القا کند که در پیشگاه او دارید سخن می گویید و حس صمیمی و دوستانه داشته باشد. در مورد برند شرکت خود صمیمانه حرف بزنید و نیازی نیست حتما لحنی رسمی در نوشتار داشته باشید، کمی حس شوخ طبعی به نوشتار شما تاثیر مفیدی بر خواننده خواهد گذاشت. پس طوری بنویسید که گویی با یک شخص دارید حرف میزنید و آن شخص کاربر و مشتری شما است نه یک رئیس شرکت یا گروهی از پرسنل.

2-5- توصیف ارزش های شرکت

صفحه در مورد ما همانطور که پیشتر بحث کردیم باید دقیقا توضیح دهد که کار شرکت شما چیست و دقیقا قرار است چه کارهایی را انجام دهد. پس حتما ارزش های کاری شرکت را توصیف کرده و بنویسید که چرا محصول و یا خدماتی را که عرضه می کنید آنقدر برای شما با اهمیت است. اگر در کارهای خدا پسندانه شریک هستید می توانید آن را در صفحه در مورد ما حتما بنویسید که مثلا 20 درصد فروش محصولات را به امور خیریه اختصاص داده اید. این کار حس خوبی را به مشتری و کاربر می دهد و از اینکه از محصولات شما خرید کند بسیار خرسند شده و می داند که خرید از شرکت شما ثوابی را هم برای او به همراه خواهد داشت.

2-6- استفاده از عنوان های فرعی

در نوشتن محتوا در صفحه در مورد ما سعی کنید متن را به بخش های مختلف دسته بندی کنید و از عناوین فرعی و همچنین اعداد و بولت برای نوشتن محتوای متنی استفاده کنید، همانطوری که ما در این مقاله برای خواندن مطالب آن ها را به صورت عدد و نقطه گرد در آورده ایم تا خواننده بدون خستگی بتواند متن را بخواند. با این کار کاربران بالای 80 درصد از متن در مورد ما را خواهند خواند.

2-7- بروز رسانی صفحه در مورد ما

در نوشتن محتوا در صفحه در مورد ما این فکر را نکنید که نوشتن آن تمام شده است و به باقی کارها باید برسید، بلکه همیشه باید این صفحه را بروز رسانی کنید. چون شرکت شما ابتدا یک استارتاپ کوچک بوده و کم کم رشد یافته و به شرکت کوچک تبدیل شده است و در آینده نیز رشد بیشتری خواهد کرد و بزرگتر خواهد شد و شایسته است که مطالب این صفحه را اصلاح کنید و آن را بروز نمایید. اگر افراد جدید یا شخص خاصی به شرکت شما آمده باشد باید بیوگرافی آن را در صفحه در مورد ما وارد کنید و یا اگر یک بخش دیگری در شرکت راه اندازی کرده اید باید در مورد آن مطالبی جدید را بنویسید. 

2-8- بازبینی و قابل فهم بودن محتوای صفحه در مورد ما

 برای اینکه بتوانید بفهمید مطالبی را که در این صفحه نوشتید جذاب و گیرا می باشد باید آن را بسنجید و از شخصی که به عنوان یک فرد نا آشنا با امور شرکت شما است بخواهید تا مطالب صفحه در مورد مای شما را بخواند و پس از خواندن کامل مطالب، برای سنجش و قابل فهم بودن محتوای تولیدی شما باید پرسشنامه ای را آماده کنید و مورد هدف کار خودتان از ایشان سوال بپرسید، مثلا چرا شرکت موفق بوده است؟ هدف شرکت چیست؟ و ... و اگر مطالب شما درست و قابل فهم باشد قطعا پاسخ مناسبی را دریافت خواهید کرد. برای جواب دادن به پرسشنامه می توانید از کاربرانی که در سایت حضور دارند نیز سوال کنید.

3- نکات مورد نیاز در طراحی صفحه در مورد ما

در طراحی صفحه در مورد ما باید نکات بسیار مهمی را رعایت کنید تا بتوانید مخاطب را به سمت خود جذب کنید، در ادامه برخی از مهمترین نکات را توضیح خواهیم داد.

3-1- استفاده از تصاویر

استفاده از تصویر یکی از عوامل اجرایی شرکت به انضمام بیوگرافی آن در صفحه در مورد ما بسیار کارآمد است. در صورت گذاشتن تصاویر با بیو گرافی، خلاقیت خود را بالا برده و بهترین محتوا را تولید کنید. برای اینکه مخاطبان را بیشتر جذب کنید می توانید تصاویر مختلفی از جای جای شرکت بگیرید و در مورد هر یک توضیحات کوچکی ارائه دهید. 

3-2- تولید ویدئو مناسب در مورد شرکت

ساختن ویدئو در صفحه در مورد ما می تواند در جذب مشتری بسیار توانا باشد، سعی کنید ویدئو شما حتی الامکان کوتاه باشد که حجم کمی را برای دیدن کاربران به همراه داشته باشد و همچنین دارای نکاتی در مورد خدمات، مزایا و امکانات شرکت باشد.

3-3- نمایش عکس ها به صورت Timeline

اگر قصد این را دارید که اعتبار شرکت خود را بالا ببرید، باید عکس هایی که در طول چندین سال از شروع راه اندازی شرکت تا الان داشته اید را جمع آوری کنید و همچنین از مکان های مهمی که بازدید کرده اید تصاویر مناسبی را تهیه کرده و آن را به صورت Timeline در صفحه در مورد ما و در معرض دید کاربران سایت قرار دهید.

3-4- قرار دادن لینک شبکه های اجتماعی

 برای افزایش بازدید از سایت و همچنین مورد توجه قرار دادن مخاطبین خود از هر گونه خدماتی در مورد شرکت می توانید در صفحه در مورد ما و در قسمت پایین لینک شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام، اینستاگرام، واتس آپ و ... را قرار دهید.

4- اشکالات متداول در صفحه درباره ما

در قسمت های قبلی مقاله تا حدودی اشکالاتی که در صفحه درباره ما وجود داشت را ذکر کردیم. در این قسمت می خواهیم تمامی اشکالاتی که وجود دارد را بررسی کنیم، چرا که صفحه درباره ما بسیار مهم بوده و باعث افزایش ترافیک بازدید کننده خواهد شد.

4-1- توضیحات طولانی در ثبت محتوا

نوشتن شروع به کار و راه اندازی شرکت برای بیشتر کاربران جذاب است و باید سعی کنید متنی را که درباره تاریخچه شرکت می نویسید کاملا خلاصه و مفید باشد و همچنین مزایا و خدماتی را که ارائه می دهید را در حد چند خط بنویسید و از بیان نکات غیر ضروری و طولانی محتوا کاملا پرهیز کنید، زیرا نتیجه بخش نبوده و طولانی بودن متن باعث دور کردن کاربر از سایت می شود.

4-2- توضیح ندادن هدف شرکت و برتری آن

حتما باید در مورد هدف کلی شرکت و برتری محصولات آن نسبت به دیگر شرکت ها مطالب مفید و جذابی را بنویسید، و متن نوشتاری شما طوری باشد که خواننده پس از خواندن ان حس کند که واقعا شرکت شما برتر است.

4-3- صفحه بدون داشتن اطلاعات تماس و راه های ارتباطی

یکی از فاکتورهای اعتماد کاربران به سایت، قرار دادن شماره تماس یا ایمیل شرکت می باشد، اگر در سایتی وارد می شوید و پس از جستجوهای زیاد نتوانید شماره تماس یا ایمیلی بدست آورید ابدا دیگر به سایت وارد نخواهید شد. یکی دیگر از عامل های مهم دیگر راه های ارتباطی داشتن لینک شبکه های اجتماعی می باشد، چون امروزه بیشتر افراد وقت خود را در شبکه های اجتماعی سپری می کنند و قرار دادن آن در سایت باعث کسب اطلاعات بیشتر توسط کاربر خواهد شد. 

علاوه بر آن از راه های ارتباطی دیگر قسمت نظرات و پیشنهادات می باشد که در بهبود کسب و کار بسیار موثر است و افراد می توانند نظرات خود را در این قسمت بیان کنند که شاید به فکر شما نرسیده باشد.

4-4- تبلیغات کردن

یکی از اشکالات رایج دیگری که بسیاری از افراد در صفحه در مورد ما سایت خود انجام می دهند این است که در این صفحه به معرفی محصولات و تبلیغ کردن آن می پردازند که کار بسیار بیهوده ای است و همانطور که اشاره شد این صفحه باید شامل تاریخچه شرکت و سیاست های شرکت  باشد و غیر از این نباید کار دیگری انجام شود. باید در صفحه در مورد ما طوری محتوا نوشته شود که کاربران با خواندن آن تفاوت های شرکت را با دیگر شرکت ها بشناسند و برای خرید محصولات شما شتاب کنند.

5- معرفی نمونه صفحه درباره ما مجموعه های بزرگ

در ادامه مقاله لیستی از بهترین شرکت ها و وب سایت هایی که نمونه های موفقی از صفحه در مورد ما را ایجاد کرده اند را به شما نشان می دهیم.

5-1- موز MOZ

بسیاری از افراد شرکت موز را می شناسند، این شرکت در زمینه بهینه سازی موتور جستجو فعالیت می کند و دارای محصولات فوق العاده موفق و عالی می باشد که با خرید آن می توانید ترافیک بیشتری را در سایت خود فراهم آورید. این سایت دارای صفحه در مورد ما موفق نیز می باشد که تاریخچه شرکت را از ابتدا تاسیس در سال 2004 میلادی تا حال حاضر با تمامی جزئیات و چالش هایی که اتفاق افتاده است به صورت timeline به تصویر کشیده است. در واقع با دیدن این timeline حس خواهید کرد که بخشی از داستان شرکت هستید و تمامی وقایع و کارهایی که انجام شده و انجام خواهد شد را می بینید. در حالت کلی صفحه در مورد ما وب سایت موز نشان دهنده صداقت و صحبت هایی واقعی از تمامی وقایع از شروع تاسیس با تمامی فراز و نشیب ها تا به الان است که آن را به تمامی مشتریان بدون ترس نشان داده است و همین موضوع باعث افزایش ترافیک کاربران در این سایت شده است.

5-2- سایت Joe payton

 یکی از شاخص های مهم در صفحه در مورد ما این سایت پر طرفدار، استفاده از تصاویر جذاب نقاشی می باشد که باعث شده است بسیاری از افراد دنیا این سایت را به یاد داشته باشند، چرا که این نقاشی ها آنقدر خاص و با استعداد کشیده شده اند که هر شخصی را به وجد می آورد، و علاوه بر نقاشی های جذاب، متن نوشته شده در مورد محصولات و ارزش های خود را به طور منظم و با قاعده ای حساب شده در معرض دید کاربران قرار داده است.

5-3-  شرکت Nike

Nike هم جز شرکت هایی است که ریشه و اصل خود را فراموش نمی کند. اگر به سایت این شرکت سر بزنید و صفحه در مورد ما آن را بخوانید متوجه خواهید شد که داستان تاسیس Nike از دانشگاه اورگن آمریکا شروع شده است. یک مربی ورزشی یه اسم بیل بورمن که در این دانشگاه تدریس می کند اولین بار این شرکت را ایجاد کرد و جمله معروف آن هم این است که: «اگر یک بدن دارید، پس ورزشکار هم خواهید بود»، همین جمله کوتاه در پایین صفحه سایت توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. 

نمونه های موفق دیگری نیز وجود دارند که می توانید صفحه در مورد ما آنها را مطالعه کنید و هر آنچه از محتوای آن برداشت کردید برای صفحه در مورد ما شرکت خود استفاده نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده است هر آنچه در مورد ساخت یک صفحه در مورد ما لازم است را کامل توضیح دهیم. هدف از طراحی صفحه در مورد ما، پاسخ دادن به سوالاتی است که مشتریان در مورد سایت و شرکت شما دارند که این دسته از سوالات عبارتند از:

  • هدف از راه اندازی کسب و کار چیست؟
  • مدت زمانی که فعالیت میکنید چند سال است؟
  • خدمات و ارزش های اصلی شرکت چیست؟
  • و ... 

بخش اول مقاله در مورد ایجاد اعتماد کاربران به صورت غیر حضوری برای خرید محصولات در صفحه در مورد ما می باشد.

بخش دوم مربوط به نحوه نگارش صفحه در مورد ما می باشد که شامل نوشتن داستان تشکیل شرکت، قرار دادن تصاویر پرسنل و نوشتن داستان افراد، نوشتن خصوصیات شرکت، خودمانی نوشتن صفحه در مورد ما، توصیف ارزش های شرکت، استفاده از عناوین فرعی در متن نوشته ها، بروز رسانی صفحه در مورد ما پس از مدتی مشخص و بازبینی و قابل فهم بودن محتوای نگارش شده با استفاده از پرسشنامه می باشد.

بخش سوم هم در مورد نکاتی است که باید در طراحی صفحه در مورد ما رعایت شود که عبارتند از: استفاده از تصاویر، تولید ویدئو مناسب و کوتاه در مورد شرکت، نمایش عکس ها به صورت timeline و قرار دادن لینک شبکه های اجتماعی می باشد.

بخش چهارم نیز در مورد اشکالات متداول در توصیف صفحه در مورد ما سایت می باشد که می توان به: استفاده از توضیحات طولانی و غیر ضروری در ثبت محتوا، توضیح ندادن هدف شرکت و برتری آن نسبت به دیگر شرکت ها، قرار ندادن اطلاعات تماس و راه های ارتباطی و تبلیغ کردن می باشد. بخش پنجم و آخر مقاله هم در مورد معرفی برخی شرکت های موفق در زمینه ایجاد صفحه در مورد ما می باشد، که در این مقاله به شرکت موز Moz، Joe payton و شرکت نایک اشاره شده است.

امیدواریم از خواندن این مقاله اطلاعات خوبی را به شما انتقال داده باشیم و از تمامی مخاطبانی که مقاله را مطالعه کردند خواهشمندیم در صورتی که سوال، نقد و نظری دارند آن را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارند و همکاران ما در سریع ترین زمان پاسخگوی شما خواهند بود.