با سایت هایی که به انواع دستگاه های هوشمند واکنش نشان می دهند و متناسب با آن ها اقدام به ارائه مطالب می نمایند به  اصطلاح سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا می گویند. طراحی سایت ریسپانسیو به عنوان گزینه ای مهم در بهبود سئو و همچنین پیشرفت کسب و کار اینترنتی مطرح می باشد. طراحی سایت ریسپانسیو در حال حاضر فراگیر و همه گیر نشده و بازاریابان می توانند از این امر نهایت بهره را برده و اقدام به جذب کاربران و بازدیدکنندگان بیشتری به سمت سایت خود نموده و از آن نهایت استفاده را ببرند.

سایت ریسپانسیو دارای این قابلیت است که در تمامی دستگاه ها و گوشی های هوشمند نمایش داده شود. سایت های ریسپانسیو یکی از جدیدترین و به روزترین انواع تکنولوژی ها می باشد که از طریق آن می توانید ویژگی های زیادی را در اختیار داشته باشید. در این مقاله سعی شده است تا شما را با این نوع از طراحی وب سایت آشنا کرده و مزایای یک سایت ریسپانسیو را برای شما نقل کنیم.

واکنش گرا(ریسپانسیو) چیست؟

شاید برای خیلی از ما سؤال باشد که ریسپانسیو یا همان واکنش گرا چیست و چه کاربردی دارد؟ یک نوع روش که به وسیله ی آن صفحه های انواع وب سایت های مختلف با انواع دستگاه هایی مثل، موبایل، کامپیوتر، سیستم لپ تاپ، تبلت و غیره واکنش نشان می دهد و اندازه ی خود را با اندازه ی صفحات این دستگاه ها هماهنگ می کند و شما می توانید به راحتی با هر نوع وسیله ای وب گردی نمایید.

در عصر حاضر درصد بالایی از افراد جامعه از تلفن های همراه استفاده و بیشتر کارهای اینترنتی خود را با کمک این دستگاه انجام می دهند. همانطور که شاهد هستید وقتی به وسیله ی این تلفن همراه به صفحات وب سایت می روید، بدون کوچک ترین زحمت و دردسری و حتی بدون اینکه اقدام به زوم کردن نمایید یا صفحه را جلوی چشم خود بالا بیاورید اقدام به خواندن مطالب وب سایت ها می کنید. این یکی از ویژگی های بارزی است که این واکنش گرها برای ما به همراه دارند. حال تصور کنید که صفحات وب سایت را مختص به تلفن همراه نسازند و کاربران برای رفتن به انواع وب سایت ها و خواندن مطالب یا مشاهده ی عکس ها و فیلم ها دچار مشکل شوند، می بینید که همین یک مسأله منجر به از دست رفتن جمع کثیری از کاربران خواهد شد. پس لازم است که با یک اندیشه هوشمندانه اقدام به طراحی صفحاتی نمایید که با این دستگاه تلفن همراه واکنش داده و کاربران خود را نگه دارید.

بازاریابان در عصر گذشته زمانی که اقدام به طراحی سایت می نمودند متحمل هزینه های زیادی می شدند، به این صورت که هزینه ای را به طور جداگانه صرف سایت و طراحی آن می کردند و هزینه ای را نیز برای سایتی دیگر تحت عنوان موبایل ورژن برای دستگاه های تلفن همراه می نمودند. اما در حال با پیشرفت ها و دستیابی های جدیدی که در مورد پلتفرم های ریسپانسیو حاصل شده است، اکثر نیازهایی را که ممکن است کاربران داشته باشند به طور کامل بر طرف شده است و شاهد قرار گیری زیباتر انواع وب سایت های مختلف در تلفن های همراه کاربران می باشیم.

طراحی ریسپانسیو چیست؟

قابلیتی را که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به وسیله ی تمامی دستگاه های هوشمند خود با عرض ها و طول های مختلف، اقدام به مشاهده سایت های متنوع نمایید را در اصطلاح طراحی ریسپانسیو یا همان واکنش گرا می نامند. حال اکثر بازاریابان برای رسیدن به اهداف خود و افزایش کاربران، می بایستی اقدام به طراحی سایتی نمایند که در عین سادگی و زیبایی دارای اندازه ای متناسب با سایز  اندازه ی تبلت، موبایل و یا خیلی دیگر از دستگاه های هوشمند باشد، به این اصلاح طراحی سایت ریسپانسیو می گویند که بسیار مهم و کاربردی در جذب مخاطب می باشد. یکی از نکات مهمی که سایت های واکنش گرا دارند این می باشد که برای آن ها فرقی ندارد از طریق موبایل اقدام به باز کردن صفحه سایت می کنید یا از طریق تبلت، زیرا با هر دستگاهی که متصل شوید، سایت ریسپانسیو به اندازه ای خواهد بود که دستگاه شما است و ای مانع از زوم کردن شما شده و می توانید به راحتی به فعالیت های خود بپردازید.


لازم به ذکر است، هنگامی که نسبت به طراحی یک سایت ریسپانسیو اقدام می کنید، ساختار، اندازه و کدهای مربوط به سایت ریسپانسیو متناسب با تمامی دستگاه های هوشمند می باشد و فقط در نوع نمایش شان دارای تفاوت می باشند.


تلفن های همراه نیز دارای المان هایی در داخل صفحه ی خود می باشند که این توانایی را ایجاد می نماید تا صفحه وب سایت ریسپانسیو اندازه صفحه ی نمایش را تشخیص داده و به نمایش صفحه اقدام نماید.

یک قالب ریسپانسیو و یا واکنش گرا از سه قالب با ابعاد متفاوت ایجاد شده است که شامل:

  • 600 پیکسل: که مختص دستگاه هایی می باشد که دارای سایز کوچک می باشند. مانند: موبایل
  • 600 تا 900 پیکسل: که مختص برخی دستگاه هایی همچون موبایل های سایز بزرگ، نوت بوک و تبلت می باشد که دارای اندازه ای متوسط هستند.
  • 900 پیکسل به بالا: برای دستگاه هایی کاربرد دارد که اندازه و سایز بزرگی دارند. همانند : کامپیوترها و لپ تاپ ها.

نتایج گوگل و سایت واکنش گرا

اگر می خواهید در گوگل اقدام به رتبه گیری و امتیاز گیری نمایید، استفاده از پارامتر ریسپانسیو بودن یکی از مواردی می باشد که می تواند شما را در این امر یاری دهد. از آنجایی که امروزه اکثر افراد به فناوری های روز دنیا روی آورده و جزء مهمی از زندگی آنها شده، می بایستی نهایت توجه را به تمامی دستگاه های قابل اتصال به اینترنت نمود.

قبلا اگر افراد می خواستند از طریق موبایل خود به یک وب سایت متصل شوند، سرور در ابتدا اقدام به شناسایی کاربر می کرد و توسط شناسه کاربر متوجه این می شد که کاربر با موبایل اقدام به مشاهده وب سایت نموده است. بعد از شناسایی اقدام به معرفی URL ی می نمود که مربوط به ورژن موبایل است که به گونه ای کاملاً جداگانه می باشد و تحت عنوان برنامه نویسی به نام موبایل ورژن می باشد.

اهمیت طراحی وب سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو

زمانی که اقدام به طراحی سایت ریسپانسیو می نماید، دیگر نیازی به ساخت سایت جدید برای هر نوع گجت ندارید. ساختار لایه های سایت به طور شناور تعبیه شده و این شناور بودن باعث تنظیم عرض و سایز صفحه و همچنین اندازه های متن موجود در سایت می شود.

از سایت ریسپانسیو در مواردی همچون، واکنش وب سایت در مقابل عوض شدن دستگاه های هوشمند و تغییرات مربوط به رزولوشن ها استفاده می شود. چنانچه در زمینه ی بازاریابی مشغول فعالیت می باشید، می توانید اقدام به ریسپانسیو نمود سایت خود نموده تا علاوه بر آپدیت بودن بتوانید اطلاعات را به صورت کاربردی و اصولی ارائه دهید و علاوه بر آن نسبت به تغییرات دستگاه های کاربران بتوانید بهترین واکنش را نشان دهید.

با استفاده از این اصول کاربران به صورت بهتری با شما ارتباط برقرار کرده و جذب سایت شما خواهند شد. استفاده از این تکنیک ها منجر به افزایش کاربران به سمت وب سایت شما خواهد شد که یک کاری هوشمندانه در زمینه ی کسب و کار آنلاین می باشد.

آشنایی با مزایای واکنش گرایی

  • صرفه جویی در هزینه؛ قبل از اینکه طراحی سایت ریسپانسیو صورت بگیرد و از کاربردهای آن آشنا شوند، برای نسخه های موبایل اقدام به طراحی قالب های جداگانه و خاص می نمودند که این امر منجر به تقبل هزینه های زیادی برای بازاریابان و افرادی که در زمینه کسب و کار آنلاین فعالیت می کردند، می شد. اما با به کار بردن و طراحی سایت ریسپانسیو نه تنها این هزینه ها کاهش می یابد، بلکه اگر در آینده گوشی هوشمند جدیدی پای به عرصه بازارهای روز دنیا بگذارد، نگران این نخواهید بود که چه نوع قالب با چه ویژگی هایی برای این ابزار جدید آماده سازید و باز هزینه زیادی را برای آن بپردازید.
  • صرفه جویی در زمان؛ یکی از مزایای مهم و کاربردی این ریسپانسیو بودن سایت صرفه جویی در وقت و زمان می باشد که این امر از طریق به کار بردن یک قالب برای تمام ابزارها صورت می پذیرد.
  • سبقت از رقیبان؛ استفاده از سایت ریسپانسیو هنوز به طور کامل همه گیر نشده و خیلی از آن ها از وجود آن بی خبر هستند از این رو می توان از این امتیاز استفاده نمود و گوی سبقت را از رقیبان گرفت. زمانی که شما از این امکان برای وب سایت خود استفاده می نمایید، کاربران این طرز تفکر را پیدا می کنند که با یک سایت کاملاً حرفه ای مواجه هستند و همین امر باعث می شود تا کاربران بیشتری جذب سایت شما شوند. استفاده از قابلیت ریسپانسیو ، قالب های زیبایی را برای سایت شما به ارمغان خواهد آورد.
  • افزایش ترافیک سایت؛ پیشرفت روز افزون انواع گوشی های همراه در مدل ها و طرح های پیشرفته این امکان را فراهم آورده تا کاربران از طریق همین گوشی های همراه به صفحه های وب سایت ها متصل شده و به نوعی به وب گردی بپردازند. از این رو می بایستی اقدام به طراحی سایتی نمایید که بتواند این گوشی های همراه را پشتیبانی نموده و صفحات وب سایت ها را به نمایش بگذارد. در غیر این صورت بیش از نیمی از کاربران خود را از دست خواهید داد. با ذکر این نکات به این نتیجه خواهید رسید که طراحی سایت ریسپانسیو یکی از واجبات در زمینه ی کسب و کار اینترنتی و پیشرفت در آن می باشد.
  • انعطاف پذیری فوق العاده سایت واکنش گرا: شما قادر خواهید بود که در هنگام طراحی سایت واکنش گرا بخش هایی از سایت را در تلفن های همراه مخفی کرده و یا اجازه ی نمایش به آن ها را ندهید و در مقابل بخش های دیگر را که مایل هستید به نمایش بگذارید.
  • از جمله ویژگی های دیگر یک سایت ریسپانسیو؛ جلوگیری از ایجاد محتواهای تکراری و غیر ضروری، عدم احتیاج به نسخه های موبایل جداگانه برای موبایل های هوشمند، دارا بودن یک نوع آدرس اینترنتی برای تمامی صفحات وب سایت، بهینه نمودن کوئرهای سئو و غیره، می باشد.

روش طراحی سایت ریسپانسیو چگونه می‌باشد؟

مدیا کوئری یکی از روش های شناخته شده ای می باشد که می توان به کمک آن اقدام به طراحی یک سایت ریسپانسیو نمود. با ترکیب افکت های حرکتی  CSS و کوئری های CSS می توانید به طراحی سایت ریسپانسیو مورد نظر خود، اقدام نمایید. برای این کار می بایستی در ابتدا به طور مداوم اندازه ی مرورگر را تغییر داده تا با واکنش سایت نسبت به این تغییرات آشنا شده و بر این مبنا اقدام به ارزیابی این تغییرات نمایید.

افکت های حرکتی CSS بعد از عبور از این مرحله به کمک شما می آیند و تغییرات را به صورت انیمیشنی ظاهر می سازند. متا تگ View port گزینه ای می باشد که بایستی بعد از طراحی سایت ریسپانسیو به وب سایت خود اضافه نمایید. چنانچه از اندازه و سایز تمامی دستگاه های گوشی اطلاع داشته باشید، می توانید سایت ریسپانسیو را به گونه ای طراحی کنید که اصلاً احتیاج به اسکروال افقی نداشته باشید.

فریم ورک های گوناگونی که وجود دارند می توانند شما را در رسیدن به این هدف یاری کنند. با استفاده از Max-width و Min-width می توانید اقدام به مدیریت بهتر و درست تر پهنا و عناصر به کار رفته در سایت تان نمایید. استفاده از کد ID:right به شما این امکان را می دهد تا امکانی را فراهم آورید که تمامی تگ ها در سمت راست تبلت شما قرار بگیرند. این کد مورد استفاده ی اکثر افراد متخصص نیز می باشد.

سایت واکنش‌گرا چه تأثیری بر بهینه سازی سایت(SEO) دارد؟

یکی از کارهایی را که سایت های ریسپانسیو از طریق آن می توانند اقدام به بهینه سازی سایت سئو و رشد در وب سایت خود شوند، افزایش عملکرد و کیفیت سایت متناسب با گوشی های هوشمند می باشد.

یکی از عللی که می تواند باعث از دست دادن سایت شما شود، ریسپانسیو نبودن آن است. با ریسپانسیو کردن سایت خود می توانید مانع از ریزش کاربران سایت خود شده و بازدهی سایت تان را نیز بالا ببرید.

ارتقاء کیفیت نسخه موبایل از نظر گوگل در سئوسایت، بسیار حائز اهمیت است و این می تواند مسیری روشن را برای وب سایت های آنلاین نمایان سازد.

تاثیر سایت واکنش گرا در بهینه سازی سایت

زمانی که اقدام به طراحی سایت ریسپانسیو می کنید می توانید با استفاده از روش های زیادی منجر به بهبود سئو سایت نیز بشوید که از جمله ی این روش ها شامل؛ افزایش تعامل بیننده، لینک سازی با کیفیت تر، کاهش نرخ پرش، جلوگیری از دوگانگی و تکرارهای پی در پی، افزایش سرعت لود در صفحات و غیره می باشد. چنانچه در ریسپانسیو کردن سایت خود کوتاهی نمایید باعث این خواهید شد که رتبه شما در جستجوی گوگل کاهش می یابد و به مرور زمان کفیت سایت تان نیز پایین می آید.

لذا برای کسب رتبه بهتر، لازم است تا اقدام به طراحی سایت ریسپانسیو نموده و از ویژگی های ممتازی که دارد نهایت بهره را ببرید. طراحی سایت ریسپانسیو و بهبود سئو سایت نه تنها دارای رابطه مستقیمی با یکدیگر می باشند، بلکه خاصیت ریسپانسیو بودن سایت باعث ایجاد جایگاه بالایی از نظر رتبه بندی سایت شما نسبت به سایرین در گوگل خواهد شد و از این طریق می توانید به کسب و کار اینترنتی خود رونق بخشیده و ارتقاء یابید.

نقش سایت واکنش گرا در بازاریابی اینترنتی

بسیاری از سایت که از طریق فروشگاه ساز ایجاد می شوند بعد از طراحی دچار مشکلاتی می شود که از جمله ی این مسائل، افزایش ترافیک تبلیغات آنلاین است. افرادی که اقدام به طراحی وب سایت خود می نمایند؛ بعد از اتمام کار، فعالیت های تبلیغاتی خود را شروع کرده و بدین طریق باعث افزایش تعداد کاربران وب سایت خود خواهند شد.

یک بخش مهم و عمده از ترافیکی که بر روی وب سایت شما به وجود آمده از طریق تبلت ها و موبایل ها هستند که انتقال می یابند. اگر شما در هنگام طراحی سایت خود به ریسپانسیو بودن آن توجه نکنید و یک سایت ریسپانسیو را ایجاد نکنید، کاربران بعد از مراجعه به سایت شما و فهمیدن ریسپانسیو نبودن سایت تان، اقدام به ترک آن نموده و بدین صورت منجر به افزایش یافتن Bounce rate در وب سایت شما شده و این باعث بی کیفیت تلقی شدن سایت شما از نظر موتورهای جستجو می گردد.

بحث اصلی در قالب واکنش گرا بر سر عرض صفحه نمایش می باشد!

بر خلاف صفحه ی نمایش که دارای اهمیت چندانی نمی باشد، عرض صفحه نمایش مهم است و بسیار حائز اهمیت می باشد. علت عمده ی این اهمیت از این نشأت می گیرد که دستگاه های هوشمند جدیدی روز به روز به بازار روز دنیا عرضه شده که از نظر عرض با یکدیگر دارای تفاوت های زیادی می باشند. حال اگر شما اقدام به طراحی سایتی نمایید که ریسپانسیو باشد، می توانید با موبایل هایی با عرض کم نیز اقدام به مشاهده سایت نموده و به فعالیت وب گردی خود بدون کوچکترین زوم کردنی ادامه دهید. min-width یکی از مهم ترین دستورات Css می باشد که مرتبط با صفحه ی نمایش است.

سایت ساز زوپیر تضمینی بر ریسپانسیو شدن سایت

با توجه به تمام ویژگی ها و خصوصیات ریسپانسیو بودن یک سایت و نحوه طراحی آن، قاعدتا بسیاری از کاربران معمولی دنیای دیجیتال در زمینه طراحی واکنش گرا سایت مهارت و دانش کافی را ندارند. ریسپانسیو بودن یک سایت به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد و خاص در دنیای امروزی مطرح می باشد که بسیاری از صاحبان وب سایت درصدد داشتن چنین ویژگی در وب سایت خود هستند.

حال یک راه مناسب جهت برای بهره بردن از این ویژگی در وب سایت استفاده از سایت ساز زوپیر می باشد که در کنار بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد، ریسپانسیو بودن سایت را نیز برای شما فراهم کرده است. در سایت ساز زوپیر چندین قالب متنوع و گوناگون وجود دارد که تمامی آنها واکنش گرا می باشند و زمینه طراحی سایت حرفه ای را برای شما فراهم خواهد کرد. بنابراین قالب های ریسپانسیو موجود در سایت ساز زوپیر به عنوان یک ویژگی مهم و اساسی مطرح می باشد که زمینه استفاده کاربران از وب سایت شما را با هر دستگاهی فراهم نموده است.

 برای آشنایی بیشتر با ویژگی های سایت ساز زوپیر کلیک نمایید.

جمع بندی

اگر می خواهید که در کسب و کار اینترنتی خود موفق باشید و به اهداف بالایی دست یابید، لازم است تا به ریسپانسیو نمودن سایت خود اقدام نموده و از مزایایی آن نهایت استفاده را ببرید. استفاده از خاصیت ریسپانسیو نمودن برای یک سایت باعث این می شود تا تمامی صفحات سایت شما در انواع گوشی های هوشمند و یا لپ تاپ ها به نمایش درآید و بدین صورت بتوانید کاربران بیشتری را جذب سایت خود نمایید.

این آپشن به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در زمینه و مسیر درستی از اهداف کاریتان قرار گرفته و به سمت جلو پیش بروید. چنانچه احتیاج به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره در زمینه طراحی سایت ریسپانسیو داشتید، می توانید با ما در تماس باشید و سؤالات خود را با ما در میان بگذارید.