حتما تاکنون عبارت دیجیتال مارکتینگ زیاد به گوش شما خورده است ولی تعریف دقیقی از دیجیتال مارکتینگ ندارید . در این مقاله میخواهیم به شما ابزار های دیجیتال مارکتینگ و همچنین مزیت آن را نسبت به بازاریابی سنتی گوییم پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید .

در واقع به مجموعه ای از فعالیت های که در جهت بازاریابی آنلاین مانند تبلیغ محصولات و خدمات در فضای آنلاین صورت گیرد را گویند . که این یک تعریف خیلی ساده از دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین میباشد .امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا از شبکه های دیجیتالی مانند : وبسایت , جستجوی گوگل , ایمیل , شبکه های اجتماعی و … برای برقراری ارتباط و جذب مشتری استفاده میکنند . امروزه مردم در مقایسه با چند سال اخیر بیشتر از دو برابر وقت خود را بصورت آنلاین صرف میکنند و این یعنی اینکه شیوه خرید مردم نیز تغییر کرده است . که بدین معنا میباشد بازاریابی آفلاین مانند گذشته چندان عطر و بویی ندارد و بیشتر به سمت دیجیتال پیش میرود .

چرا بازاریابی دیجیتال ؟

در دنیای امروز بیش از ۵۰ درصد افراد شایدم بیشتر برای انجام کار های روز مره شان از تلفن های همراه استفاده میکنند . قبلا در هر خانواده ای فقط پدر خانواده گوشی همراه داشت که آن هم یک گوشی همراه خیلی ساده ! ولی امروزه در هر خانواده ای حتما هر یک از اعضای های خانواده دارای یک گوشی همراه میباشند اون هم از نوع هوشمند . امروز با گسترش شبکه های اجتماعی و محبوبیت آن توسط ما ایرانی ها میزان محبوبیت تلفن های هوشمند چند برابر شده است .

و این یعنی جایی که بسیاری از افراد در آنجا حضور دارند بهترین مکان برای تبلیغات میباشد و این یعنی دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال . یعنی استفاده از ابزار های موجود در دنیای دیجیتال مانند اینترنت و شبکه های اجتماعی برای بازاریابی خدمات و یا محصولات مربوط با شخص یا برند . در واقع ابزار های زیادی برای بازاریابی دیجیتال وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت که از معروفترین آن ها شبکه های اجتماعی و وبسایت میباشد .

معرفی ابزار های بازاریابی دیجیتال

همانطور که عرض کردم ابزار های زیادی برای بازاریابی دیجیتالی وجود دارند که در ادامه به تمام آن ابزار ها و روش های استفاده از آنها را برای شما شرح خواهیم داد پس همراه ما باشید :

حتما بخوانید :  چگونه یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیرگذار راه اندازی کنیم؟


بازاریابی دیجیتال شبکه های اجتماعی

از قویترین و تاثیر گذار ترین ابزار ها در بازاریابی دیجیتال شبکه های اجتماعی میباشد . همانطور که اطلاع دارید امروزه بیشتر کاربران فعلی اینترنت از تلفن های همراه خود برای گشت و گذار در اینترنت استفاده میکنند که این امر باعث شده است بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی سپری کنند .

امروزه افرادی وجود دارند که بدون داشتن سایتی و فقط با استفاده از شبکه های اجتماعی معروف و رایگان کسب درآمد های بالایی را برای خود رقم میزنند که بسیار خوب میباشد . هرکسی میتواند از شبکه های اجتماعی خود کسب درآمد داشته باشد .

بهینه سازی یا سئو وبسایت برای موتور های جستجوی

سئوی وبسایت یکی از روش های بازار یابی دیجیتال میباشد که در آن رقابت بسیار سنگین است . شما میتوانید با بهینه سازی کلمات کلیدی مناسب کار خود و رساندن آن به صفحات اول گوگل مخاطبانی هدفمند را از موتور های جستجو دریافت نمایید . سئو تنها روشی است که نمیشود آن را با هیچ یک از دیگر روش های بازاریابی مقایسه نمود .

شما در این روش با بهینه سازی On-page و Of page و بهینه سازی قالب سایت , خرید رپورتاژ آگهی و … وبسایتتان را برای مخاطبان خود سئو نمایید تا در معرض عموم قرار گیرد . مسلما مخاطبی که خودش به دنبال محصولات و یا خدمات شما میگردد مسلما هدفمندترین مخاطب میباشد زیرا با توجه به نیازی که دارد شما را انتخاب نموده است .

بازاریابی محتوا یا Content marketing

یکی دیگر از روش های بازاریابی دیجیتال تولید محتوا یا همان بازاریابی محتوا میباشد که مناسب برای همه کسب و کار های آنلاین است .در بازاریابی محتوا فرقی نمیکند که شما یک کسب و کار بزرگ دارید یا یک کسب و کار کوچک یا سرمایه زیاد دارید یا بدون سرمایه هستید در این روش میتوانید برای مخاطبان خود محتوا تولید نمایید و آنها را به سمت خود جذب کنید در بسیاری اوقات میتوانید با نوشتن یک مقاله کامل نیاز های مخاطبان را برطرف نمایید .

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی ابزاری است که هر کسب و کار موفقی از آن استفاده نموده است و اینروز ها خیلی ها میگویند که ایمیل مارکتینگ دیگر جواب نمیدهد ولی این فرضیه کاملا اشتباه است چون ایمیل مارکتینگ هنوز هم مثل قدیم روش خوبی برای بازاریابی میباشد و هیچ شرکتی وجود ندارد که از این روش استفاده نکرده باشد .

بازاریابی ایمیلی بسیار شبیه به بازاریابی محتوا میباشد که برای هر کسب و کاری با توجه به هر بودجه ای میتوان از آن استفاده نمود .  ایمیل نیز یکی از بهترین روش های ارتباز سازی با مشتریان خود است یعنی شما با ارسال ایمیل به مشتریان خود میتوانید پکیج های ویژه را به مشتریان خود معرفی کنید که اینکار باعث خواهد شد آنان دوباره به سایت شما مراجعه نمایند و از شما خرید کنند

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یا همان پارتیزانی استراتژی ای است که سعی دارد با کمترین هزینه بیشترین بازخورد را دریافت کند . بیشتر کسب و کار های کوچک در ابتدا با روش های بازاریابی های چریکی سعی بر تبلیغات دارند زیرا نمیتوانند هزینه های تبلیغات اینترنتی را دهند به همین دلیل از بازاریابی چریکی استفاده میکنند .

در بازاریابی پارتیزانی بیشتر به مشتریان قدیمی خود بها میدهند بجای اینکه به دنبال مشتریان جدید باشند زیرا مشتریان فعلی آنان میتوانند به دیگر دوستان خود شما را معرفی نمایند بعنوان مثال : با دادن هدیه به مشتریان فعلی خود میتوانید از آنها تقاضا کنید که شما را به دیگر دوستان خود معرفی نمایند .

در واقع در بازاریابی چریکی که به آن بازاریابی ویروسی نیز میگویند هدف این است که مردم درباره شما سخن بگویند یعنی در میان مردم بدون هیچگونه هزینه ای تبلیغ کنید .

آیا تاکنون به بیلبورد های تبلیغاتی داخل شهر ها توجه نموده اید ؟ بعنوان مثال بیلبرد های تبلیغاتی شیپور در داخل شهر ها توجه نمایید شاید متون نوشته شده بر روی آنها کمی خنده دار به نظر بیاید ولی آنها از روش بازاریابی ویروسی استفاده میکنند مهم نیست مردم درباره شما چه حرفی میزنند مهم این است که مردم درباره شما حرف میزنند .

بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویدئویی

 روز به روز بازاریابی ویدئویی بیشتر از قبل به چشم میخورد مثلا شما به یکی از وبسایت های ایرانی مانند آپارات یک سر بزنید و ویدئو های تبلیغاتی ای که در لا به لای فیلم ها وحود دارد را نگاه کنید امروزه تبلیغات ویدئویی بیشترین تاثیر را بر روی مخاطبان دارد زیرا آنها را بیشتر با برند شما درگیر میکند نسبت به بازاریابی مقاله ای و حس بهتری در آنان ایجاد مبشود .

مثلا همین آموزش اگر بصورت ویدئویی بود بهتر نبود ؟ صد در صد بهتر بود و روی شما تاثیر بیشتری به همراه داشت .

در واقع ویدئو مارکتینگ ابزاری کامل در دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی است که بیشترین تاثیر را بر روی مخاطبین میگذارد .

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات در اینترنت روش های مختلفی دارد که هرکدام بنا به نیاز شما دارای هزینه های گوناگونی هستند . نمونه ای از بهترین روش های تبلیغات اینترنتی تبلیغات در گوگل میباشد شما با تبلیغات گوگل میتوانید در عرض ۱۵ دقیقه در صفحات اول نتایج جستجو نمایش داده شوید . این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که مشکلی از نظر مالی ندارند و فقط دوست دارند در صفحات اول گوگل نمایان شوند .

یکی دیگر از روش های تبلیغاتی که آژانس دیجیتال مارکتینگ تسمینو تمرکز بخصوصی بر روی آن دارد رپورتاژ آگهی میباشد . شما در ریپورتاژ آگهی قادر خواهید بود چکیده ای از محصول و یا خدمات وبسایتتان را در خبرگزاری های پربازدید درج نماید و از آن وبسایت ها لینک هایی بصورت فالو دریافت کنید و اینکار هم از نظر سئو برای شما مفید است و هم از این طریق بازدید وبسایت دریافت خواهید نمود .

جمع بندی

کسانی که بصورت آنلاین فعالیت میکنند لازم است که حتما از دیجیتال مارکتینگ استفاده نمایند . در بالا به ابزار هایی که در بازاریابی دیجیتالی وجود دارند اشاره نمودیم که آنها برای هر کسب و کار اینترنتی واجب میباشند . اگر قصد دارید در فضای آنلاین به درآمد برسید حتما با توجه به بودجه خود از دیجیتال مارکتینگ استفاده نمایید تا موفق شوید .

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و با دیجیتال مارکتینگ آشنا شده باشید

سایت ساز زوپیر

فروشگاه ساز زوپیر

اپ ساز زوپیر

اپلیکیشن ساز زوپیر

طراحی سایت زوپیر

دیجیتال مارکتینگ